Vedec roka SR
RNDr. Stanislav Dubnička, DrSc.
- za vybudovanie univerzálneho unitárneho a analytického modelu elektro-slabej štruktúry silnointeragujúcich častíc a jeho využitie v rade rôznych nových teoretických predpovedí, ktoré sa plánujú overiť experimentálne v Darmstadte (Nemecko), vo Frascati (Taliansko), v Jefferson Lab (USA) a Pekine (Čína).
Technológ roka SR
prof. Ing. Jaroslav Homišin, CSc.
- za mimoriadnu patentovú činnosť v rokoch 2008-2010 v oblasti vývoja pneumatických pružných hriadeľových spojok, regulačných a riadiacich systémov za účelom realizácie plynulého ladenia torzne kmitajúcich mechanických sústav, celkovo podaných 15 návrhov v Slovenskej republike a 5 návrhov v Poľskej republike na udelenie patentov.
Mladý výskumník roka SR
Ing. Marián Sýkora, PhD.
- za vypracovanie metodiky predikcie zvyškovej životnosti konštrukčných prvkov kovových stavebných konštrukcií a mostov s dôrazom na oceľové mosty s ortotropnými doskovými mostovkami v rámci dizertačnej práce na tému „Zvyšková životnosť doskových mostoviek mostov s priebežným koľajovým lôžkom".
RNDr. Katarína Valachová, PhD.
- za výsledky dosiahnuté pri štúdiu chemických a biochemických parametrov polysacharidu Hyalurónanu - hlavnej zložky sinoviálnej tekutiny kĺbu, ktorá je podmienkou jeho správnej funkcie. Cieľom výskumu bolo zabránenie degradácie hyalurónanu in vitro, pôsobením protizápalových antireumatických liečiv a endogénnych a exogénnych antioxidantov. Novými výsledkami sú zistenia nežiadúceho efektu glutatiónu (jedného z antioxidantov, nachádzajúceho sa v organizme vo veľkom množstve) na degradáciu hyalurónanu, dvojitý efekt (ochranný aj degradačný) u liečiva D-penicilamínu a tiež ochranný efekt kúpeľnej termálnej vody na degradáciu hyalurónanu.
Uznanie za celoživotné dielo v SR
Dr. h. c. prof. Ing. Štefan Luby, DrSc.
Cena za výsledky v programoch EÚ
prof. Ing. Dušan Šimšík, PhD.
- za získanie a úspešné riešenie projektov EÚ v oblasti IKT– e-Inklúzia v rámci 6. a 7. RP EÚ: Integrovaný projekt „Mainstreaming on Ambient Intelligence“ – MonAMI - IST-5-0535147 Inteligentné prostredie v službách hlavného prúdu.
Čestné uznania
prof. RNDr. Ladislav Kvasz, DrSc.
- za knihu „Patterns of Change, Linguistic Innovations in the Development of Classical Mathematics“, vydanú v roku 2008 švajčiarskym vydavateľstvom Birkhäuser, Basel.
Ing. Ján Viňáš, PhD., IWE
- za vedecko-výskumnú činnosť v oblasti zvárania.
MUDr. RNDr. Ľudovít Paulis, PhD.
- za mimoriadne vedecké výsledky v experimentálnej hypertenzii, publikačnú činnosť, medzinárodné uznanie, posilnenie zahraničnej spolupráce, rozvoj a zahraničnú reprezentáciu mladej slovenskej vedy.
Ing. Martin Kováč
- za výskum systému pasívneho vetrania budov, založeného na využívaní energetického potenciálu slnečného žiarenia, pri ktorom sa tepelná energia konvertuje na kinetickú energiu.
Ing. Jozef Svetlík, PhD.
- za prínosy v oblasti „výrobná technika a robotika“.
Ing. Matej Mičušík, PhD.
- za prácu v oblasti povrchovej úpravy nanoplnív a prípravy kompozitných materiálov na báze polymérnej matrice a nanoplniva.
Ing. Igor Lacík, DrSc.
- za dosiahnuté výsledky v Integrovanom projekte 6. RP EÚ P. Cezanne: Integrovanie nanobiológie a ICT pre zabezpečenie implantovateľného monitorovacieho systému pre kontinuálnu starostlivosť o diabetického pacienta (trvanie projektu 7/2006 – 2/2011) v spolupráci s pracoviskami v Európe a Izraeli viedli k vytvoreniu funkčného prototypu na základe nových princípov prepojením biológie, fyziky, optiky, mikroelektroniky, polymérnej chémie, medicíny a komunikačných technológií.
prof. RNDr. Peter Lukáč, DrSc.
- za vynikajúce celoživotné vedecké dielo, spoluzaloženie a systematický rozvoj fyziky plazmy, vytvorenie vedeckej školy vlastnej i bratislavskej, spoluzaloženie európskej vedeckej konferencie ESCAMPIG a slovenskej konferencie SAPP.
prof. PhDr. František Mihina, CSc.
- za celoživotný prínos v oblasti reflexie predovšetkým vedecky orientovanej filozofie 20. storočia.
prof. MVDr. Juraj Pivko, DrSc.
- za celoživotné, mimoriadne významné zásluhy o rozvoj poľnohospodárskej vedy a za zavádzanie biotechnológií v živočíšnej výrobe Slovenskej republiky, osobitne v oblasti riadenej reprodukcie hospodárskych zvierat a štúdia procesov embryonálneho vývoja s využitím elektrónovej mikroskopie a autorádiografie, ako aj za mimoriadne bohatú a erudovanú publikačnú a pedagogickú činnosť a šírenie dobrého mena SR v zahraničí.
Ing. Jozef Rychlý, DrSc.
- za dosiahnuté úspechy pri stabilizácii reaktívnych voľných radikálov v kanáloch syntetických zeolitov, kedy po sorbcii monoméru schopného radikálovej polymerizácie a po pridaní iniciátora prebehne propagačná reakcia a radikálové centrum rastového radikálu polymerizácie ostane v póru zeolitu imobilizované. Na úroveň hladiny radikálov pozorovateľnú pomocou ESR spektroskopie sa tak podarilo stabilizovať rastové radikály akrylátov, metakrylátov a styrénu. Menovaný je spoluautorom dvoch patentov, ktoré opisujú nové iniciačné systémy pre radikálovú polymerizáciu.
PhDr. Michal Stríženec, DrSc.
- za celoživotné dielo a prínos do oblasti psychológie.
prof. PhDr. Ľubomír Plesník, DrSc.
- za na Slovensku priekopnícku interdisciplinárnu orientáciu vied o umení na netradičné umelecké a estetické fenomény, ktoré na úrovni základného výskumu neboli zmapované, na spoločenskú prax však majú výrazný dosah (teenagerská kultúra, brutalita a drastickosť výrazu, vizualizácia, infantilizácia, klipovitosť, netradičné žánre a druhy estetickej komunikácie – komiks, videoklip, populárna a alternatívna hudba atď.), vo viacerých výskumných projektoch, osobitne v úlohe štátneho programu výskumu a vývoja (medzirezortný program 028).
prof. Ing. Milan Kováč, DrSc.
- za vytvorenie vedeckej školy medzinárodného významu v oblasti tvorby inovácií, najmä robotizácie, reinžinieringu podnikových procesov a techník manažmentu inovácií v strojárskom a automobilovom priemysle.
Mgr. Oľga Danglová, CSc.
- za tridsaťročnú významnú vedeckovýskumnú činnosť v oblasti skúmania výtvarnej dekoratívnej kultúry v kontextoch kultúry strednej Európy a socioekonomických transformačných vzťahov na Slovensku po roku 1989.
prof. RNDr. Viliam Geffert, DrSc.
- za celoživotný prínos v oblasti teoretickej informatiky.
prof. PhDr. Alexander Ruttkay, DrSc.
- za unikátne archeologické objavy a teoretický výskum v oblasti najstarších dejín Slovenska.
prof. Ing. Jozef Melcer, DrSc.
- za celoživotnú vedecko-výskumnú prácu v oblasti aplikovanej mechaniky (statiky a dynamiky konštrukcií dopravných stavieb), za rozvoj a aplikáciu numerických a experimentálnych metód pri hodnotení účinkov pohyblivého zaťaženia na konštrukcie dopravných stavieb.
prof. Ing. Karol Blunár, DrSc.
- za celoživotný prínos k rozvoju komunikačných technológií v Slovenskej republike.
Ing. Pavol Duhaj, DrSc.
- za celoživotné dielo in memoriam, obzvlášť za vývoj excelentnej technológie prípravy amorfných a nanokryštalických materiálov veľmi rýchlym ochladením taveniny, za dlhodobý fundamentálny výskum v oblasti neusporiadaných kovových systémov, ktorého základy položil na Slovensku navrhovaný už v rokoch 1970 a za vytvorenie modelu kryštalizácie kovových skiel na základe predpokladu existencie atómových zhlukov v amorfnej štruktúre.