Informačná kancelária Európskeho parlamentu v SR
EuroInfo. Všetko o členstve Slovenska v Európskej únii
Európska únia pre vedu a výskum
- informačný servis Európskej únie
- vyhľadávanie výskumných aktivít na národnej úrovni- oficiálna informačná služba EÚ pre výskum a vývoj
- informácie na európskej úrovni z oblasti výskumu
- priestor pre rôzne služby venujúce sa výskumu na národnej úrovni
- Pilotný projekt otvoreného prístupu k vedeckým publikáciam
Európska komisia spustila pilotný projekt otvoreného prístupu, ktorý je zameraný na online zverejňovanie výsledkov európskeho výskumu v siedmych kľúčových oblastiach. Podľa EK by iniciatíva mala zvýšiť viditeľnosť európskeho výskumu a nástup inovácií cez postaranie sa o to, aby podnikatelia, zvlášť, malí a strední, mali prístup k najnovším výsledkom výskumu.
Podľa Janeza Potočnika, komisára EÚ pre výskum je ”jednoduchý a voľný prístup k najnovším poznatkom v strategických oblastiach, kľúčový pre rast konkurencieschopnosti vo výskume v EÚ. Tento otvorený prístup je dôležitým krokom smerom k dosiahnutie ´piatej slobody´ voľného prístupu k informáciám medzi členskými štátmi, výskumníkmi, inštitúciami a verejnosťou.”
Projekt pokrýva tieto oblasti 7. rámcového programu: zdravie, energetika, životné prostredie, informačné a komunikačné technológie, socioekonómia a spoločenské vedy,výskumná infraštruktúra, veda v spoločnosti.
European Research Council (Európska výskumná rada, ERC)
Európska výskumná rada je európskou inštitúciou pre podporu hraničného výskumu. Jej hlavným cieľom je stimulácia vynikajúcich vedeckých výsledkom prostredníctvom podpory najlepších kreatívnych vedcov a výskumníkov, ktorí sú ochotní prekračovať stanovené hranice poznania i svojich vlastných vedeckých disciplín. Ich výskumná a vedecká práca sa tak nemusí orientovať podľa „politických priorít“, či komerčných potrieb.
ERC tak dopĺňa iné nástroje financovania výskumu a je hlavnou súčasťou programu „Myšlienky“ v rámci Siedmeho rámcového výskumného programu (FP7).
Granty ERC sú udeľované prostredníctvom otvorenej súťaže projektom vedeným vedcami bez ohľadu na ich skúsenosti, či pôvod, ktorí pôsobia v Európe, alebo do nej prichádzajú pôsobiť. Jediným kritériom je vedecká excelentnosť. Cieľom je podporiť najlepšie domáce idei a mozgy, ako aj prilákať ich zo zahraničia.
ERC však robí viac než len financovanie výskumu. Z dlhodobého hľadiska sa snaží o posilnenie a formovanie európskeho výskumu, napríklad porovnávaním kvality, vytváraním medzinárodných kritérií úspešnosti, poskytovaním aktuálnych informácií o úspešných projektoch a podobne.
V konečnom dôsledku sa ERC snaží, aby bola európska výskumná a vedecká báza pripravená odpovedať na potreby vedomostnej spoločnosti a poskytla Európe dostatočné kapacity v hraničnom výskume.
Granty Európskej výskumnej rady
European Research Area (Európsky výskumný priestor, ERA)
Európsky výskumný priestor (ERA) je platformou na zoskupenie a posilnenie výskumných úsilí na úrovni EÚ a ich koordináciou s národnými a medzinárodnými iniciatívami. ERA má v úmysle usmerňovať a zefektívniť európske výskumné aktivity a inovačné postupy a takto zabezpečiť ekonomickú a konkurencieschopnú budúcnosť 27 členských štátov EÚ.
Zakladajúci dokument - Smerom k Európskemu výskumnému priestoru - cituje viacero konkrétnych výziev, ktoré má vytvorenie ERA splniť.
- lepšie využitie vedeckých zdrojov a pomôcok na európskej úrovni,
- dynamickejšie súkromné investovanie do výskumu a vývoja,
- zvýšené ľudské zdroje a mobilitu výskumníkov,
- poskytnutie priaznivejších podmienok pre výskumný priestor „spoločných hodnôt”.
Vo svojom jadre sa ERA usiluje združiť roztrúsené zdroje a odborné znalosti tak, aby bolo možné vykonať dôležité a prospešné projekty. Jej cieľom je znížiť prostredníctvom lepšej výmeny informácií a koordinácie zbytočné papierovanie – zvýšiť efektívnosť a dôveru.
Európska komisia považuje ERA za „kľúčový pre zaručenie ekonomickej a konkurencieschopnej budúcnosti Európy“. V praxi je to aj nevyhnutná súčasť na udržanie vysokej kvality života v Európe. Na oživenie iniciatívy vydala Komisia dokument pod názvom Urobiť z ERA skutočnosť: Smernice pre výskumné aktivity EÚ.
Medziiným vyzdvihuje dôležitosť vytvorenia siete medzi národnými výskumnými programami a hodnoty koordinovaných a cieľových výskumných projektov a infraštruktúry EÚ. Taktiež kladie dôraz na ústrednú rolu ľudských zdrojov - t.j. na ženy a vedu, otázky mobility výskumných pracovníkov, vedu a mládež – ktorú zohrávajú v posilnenej Európskej vede a technológií v rozširujúcej sa únii.
Key Figures ERA 2008
Key Figures ERA 2001 - 2007
Research Executive Agency (Výskumná výkonná agentúra)
Verejné konzultácie Európskej komisie sú nástrojom, prostredníctvom ktorého sa môžu aktéri európskych politík z rôznych sektorov vyjadriť k pripravovanej legislatíve.
Základným zdrojom informácií o možnostiach zapojenia sa do tvorby európskych politík je portál Your Voice in Europe, ten obsahuje aj zoznam aktuálnych otvorených verejných konzultácií a výsledky predchádzajúcich konzultácií.
Generálne riaditeľstvo pre výskum pri Európskej komisii organizuje konzultácie k legislatíve, ktorá formuje regulačné prostredie Európskej výskumnej oblasti. Na svojich stránkach zverejňuje tiež zoznam otvorených konzultácií a zhrnutie výsledkov predchádzajúcich konzultácií.
Linky na materiály EÚ
EU Research - SME Techweb
Practical guide to EU funding opportunities for research and innovation
Publikácie EÚ z oblasti životného prostredia
EU Research for the Environment 2007 - 2013
Dokument sumarizuje výskum v environmentalistike, ktorý je financovaný Európskou úniou. Je rozdelený do dvoch častí:
1. kontext environmentálneho výskumu – historické korene, politické pozadie, úvod do environmentálneho výskumu v 7 rámcovom programe.
2. prehľad o prioritách v environmentálnom výskume, vrátane klimatických zmien, niektoré úspešné projekty v tomto výskume.
Výskumná infraštruktúra (publikované dokumenty Európskej komisie)
Program eContentplus (tvorba a šírenie informácií v digitálnej forme)
Pripravenosť krajín na informačnú spoločnosť (rok 2006)
Štúdia o ekonomickom a technickom vývoji trhov s vedeckými publikáciami v Európe (rok 2006)
Prehľad podpory VaV v krajinách EU25 a vo svete (rok 2004)