Veda v CENTRE : Krvná zrazenina – nepriateľ v našich cievach – na YouTube

Domov Veda v SR Novinky vedy a techniky v SR Veda v CENTRE : Krvná zrazenina – nepriateľ v našich cievach – na YouTube

Krvná zrazenina (trombus) je závažný zdravotný problém, ktorý trápi viacerých ľudí, napriek tomu mnohí o nej nevedia a riziko podceňujú. Lekár a vysokoškolský pedagóg na Klinike hematológie a transfuziológie Jesseniovej lekárskej fakulty v Martine Univerzity Komenského MUDr. Tomáš Šimurda, PhD., vo svojej prednáške, ktorá sa konala 29. februára 2024 v rámci cyklu Veda v CENTRE v Centre vedecko-technických informácií Slovenskej republiky (CVTI SR), priblížil, ako trombóza vzniká, aké sú rizikové faktory jej vzniku aj to, ako jej predchádzať.
Záznam z prednášky je zverejnený na YouTube.

Výskyt stúpa s vekom
Následky krvnej zrazeniny môžu byť fatálne. Podľa doktora Šimurdu výskyt trombóz stúpa s vekom, ale zároveň zaznamenávame nárast prípadov aj u mladších ľudí, čo je alarmujúce.

Celosvetový prieskum uskutočnený na laickej verejnosti ukázal, že až 81 percent ľudí nevedelo, čo to je pľúcna embólia a 55 percent opýtaných zasa nevedelo, že existuje profylaxia proti trombóze.

Aby sa zvýšilo povedomie o rizikových faktoroch aj prevencii trombózy, v roku 2014 bol vyhlásený Svetový deň trombózy. Ako dátum bol stanovený 13. október na počesť profesora Rudolfa Virchowa (narodeného 13. októbra 1821), ktorý je považovaný za zakladateľa modernej patológie.

Dôležitá prevencia
Ako uviedol doktor Šimurda, ľudia sa domnievajú, že krvná zrazenina je málo ovplyvniteľný jav, pravdou však je, že vzniku trombóz sa dá predchádzať. Dôležitú úlohu zohráva prevencia.

Ochorenie postihuje najmä oblasť dolných končatín a panvy, no zavlečenie trombu môže spôsobiť viacero závažných stavov od pľúcnej embólie po infarkt myokardu. Príčiny trombózy sú multifaktoriálne. Rizikové sú genetické faktory, pridružené ochorenia (obezita, diabetes, nádorové ochorenia), ale aj vek.

Trombóza je vo veľkej miere spojená s pobytom v nemocnici (25 percent) a s chirurgickým zákrokom (36 percent). Okrem toho existuje obrovské množstvo ďalších rizikových faktorov, napríklad stáza (pomalé prúdenie krvi), ateroskleróza, hormonálna antikoncepcia, tehotenstvo, fajčenie a dlhé lety.

Zdroj: NCPVaT