Prvý Vedetský festival Aurelium privítal dvetisíc návštevníkov a priaznivcov vedy a technológií

Domov Do pozornosti Prvý Vedetský festival Aurelium privítal dvetisíc návštevníkov a priaznivcov vedy a technológií

Historicky prvý Vedetský festival Aurelium zaznamenal obrovský úspech verejnosti.

Počas víkendového programu privítal viac ako dvetisíc návštevníkov, priaznivcov vedy a technológií a potvrdil, že veda podaná zážitkovou a interaktívnou formou dokáže osloviť deti, mladých ľudí aj celé rodiny.

Festival sa konal pri príležitosti 10. výročia Zážitkového centra vedy Aurelium a počas dvoch dní ponúkol pestrý program plný experimentov, workshopov, vedeckých šou, interaktívnych atrakcií a mnohých popularizačných aktivít.

Návštevníci mali možnosť zažiť vedu na vlastnej koži prostredníctvom:

  • inteligentných dielní SmartLabov cez pyrografiu, robotiku a virtuálnu realitu,
  • Teslovho sveta,
  • svetelnej šou,
  • Sférického kina,
  • výstavy optických ilúzií,
  • prezentačných stánkov Centra vedecko-technických informácií SR, ZCV Aurelium, magazínu Quark, portálu VEDA NA DOSAH, workshopu Remeselníci v akcii či súťaže Veda je umenie.

Veľký záujem vzbudili technologické atrakcie – humanoid Aurel a interaktívny robotický pes –, ktoré počas celého festivalu pútali pozornosť detí aj dospelých. Návštevníkom predviedli množstvo interaktívnych funkcií, pohybových schopností aj komunikačných reakcií a stali sa jednými z najfotografovanejších a vyhľadávaných exponátov podujatia.

Hravo a zrozumiteľne približovali možnosti moderných technológií, robotiky a umelej inteligencie, čím ešte viac podporili zážitkový charakter festivalu.

„Historicky prvý Vedetský festival Aurelium presiahol naše očakávania návštevnosti a pozitívna spätná väzba od návštevníkov nás presvedčila o dôležitosti jeho pokračovania v budúcom roku. Teší nás zvyšujúci sa záujem verejnosti o všetky projekty, ktoré realizuje Národné centrum pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti od roku 2025 v zmysle novej stratégie CVTI SR,“ uviedla Štefánia Bartošová, riaditeľka Národného centra pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti.

Hostí počas celého víkendu sprevádzal obľúbený moderátor a herec Marek Fašiang.

Návštevníci si užili aj vystúpenia postavičky FÍHA tralala, Tárajka a Popletajky, Kúzelnú fyziku Michala Figuru, Vedecké okienko Ivana Gábriša a vzdelávacie šou Eco Energy Tour a Eco H2O Tour Thomasa Puskailera a Ondreja Antáleka.

Silný záujem zaznamenal aj piatkový program, ktorý bol určený základným školám a jeho kapacita bola naplnená už niekoľko dní vopred.

Piatkové podujatie otvoril  štátny tajomník ministerstva školstva pre výskum, vývoj, mládež a inklúziu Ján Hrinko, ktorý dlhodobo podporuje slovenskú vedu a projekty zamerané na jej popularizáciu doma aj v zahraničí.

Žiaci 8. a 9. ročníkov si počas piatkového špeciálneho programu vyskúšali v rámci projektu Vedecký ambasádor vedecké kreatívne workshopy, navštívili Sférické kino, absolvovali prehliadku Aurelia s ďalšími edukačnými aktivitami a zažili výnimočnú laserovú šou.

Žiaci hodnotili podujatie pozitívne. Oceňovali najmä interaktívny charakter aktivít, možnosť vyskúšať si programovanie robotov mBotov a rozmanitosť programu.

Viacerí sa zhodli, že program bol pre nich podnetný, zaujímavý a radi by v Aureliu strávili viac času objavovaním sveta vedy a techniky.

Prvý ročník Vedetského festivalu Aurelium potvrdil, že spojenie vedy, technológií, kreativity a zážitkov má veľký potenciál osloviť širokú verejnosť. Úvodný ročník predstavuje úspešný štart podujatia, ktoré má potenciál stať sa novou tradíciou.

ZDROJ: CVTI SR, VND