03.03.2025
Väčšina obyvateľov Slovenska verí, že veda a technológie majú pozitívny vplyv na spoločnosť
Európska komisia nedávno zverejnila najnovší prieskum Eurobarometra, ktorý mapuje postoje Európanov a Európaniek k vede a technológiám.
Výsledky ukazujú, že 83 % občanov EÚ vníma vedu a technológie pozitívne. Väčšina respondentov verí, že pokrok v oblastiach ako sú obnoviteľné zdroje energie, IT technológie či vakcíny budú mať v nasledujúcich 20 rokoch pozitívny dopad na spôsob života, akým žijeme.
Aj napriek optimizmu však existujú obavy, že vedecké aplikácie môžu ohroziť ľudské práva – 58 % respondentov to považuje za reálny problém. Zároveň sú presvedčení, že veda a technológie môžu pomôcť zlepšiť životné prostredie a riešiť klimatické zmeny, ale väčšinou pomáhajú zarábať peniaze.
Pri otázke o umelej inteligencii vo vedeckom výskume sú názory rozdielne. Zatiaľ čo 38 % ľudí dôveruje výskumu využívajúcemu AI, 25 % je voči nemu skeptických. Polovica občanov EÚ však aj tak verí, že AI môže priniesť riešenia pre globálne problémy, akými sú zmena klímy alebo liečba vážnych chorôb.
A čo Slovensko?
Slovenky a Slováci v rámci EÚ pozitívne vynikli v otázke, ako veda napomáha mladším generáciám stať sa informovanejšími občanmi – myslí si to až 72 % z nás.
Naopak, až 58 % Slovákov nepotrebuje mať prehľad o vede a technológiách, pričom v priemere EÚ tento názor zastáva len 36 % ľudí.
Iba 59% Slovákov si však myslí, že vláda by mala prebrať zodpovednosť za zabezpečenie benefitov z nových technológií, pričom v priemere v EÚ si to myslí 72% obyvateľstva. V SR najviac prevláda presvedčenie, že benefity z nových technológií majú vyhľadávať ľudia sami.
Obavy z rýchlych zmien, ktoré veda a technológie prinášajú do našich životov vníma 80% Slovákov, neprekvapivo sa týchto zmien najviac obáva najstaršia veková kategória 55+.
Prieskum však ukazuje, že Slováci, podobne ako ostatní Európania, vnímajú vedu a technológie ako pozitívny prínos pre spoločnosť a majú záujem dozvedieť sa viac o vedeckom vývoji.
Výsledky Eurobarometra si môžete prečítať na tomto odkaze.
Zdroj: VAIA, Bratislava, 24. 2. 2025