Prejsť na hlavný obsah
Hlavná stránka Centrálneho informačného portálu MŠ SR
Hľadať
Ministerstvo školstva SR
Domov
Veda v SR
Veda v EÚ
Financovanie
Výsledky projektov V a V
Slovensky English
Centrálny informačný portál baner

Výskumom v Bruseli šéfuje Slovák 

 
 
(17. 11. 2013; Televízna stanica STV 1; Správy RTVS; 19.00; por. 17/19; MAJER Peter)

Peter MAJER, redaktor: „Obrovský úspech slovenskej diplomacie v Bruseli. Takto označujú vymenovanie Vladimíra ŠUCHA za šéfa Spoločného výskumného centra Európskej únie. Jeho zamestnanci budú skúmať, ako sa dajú vedecké poznatky pretaviť do nariadení a smerníc. Zakrivenie uhoriek či banánov to však nebude. Vedci sa momentálne pripravujú napríklad na stresstesty bánk. Skúmať budú aj účinnosť scanerov na letiskách, ktorá je vraj prekvapujúco veľmi rozdielna."

Vladimír ŠUCHA, šéf Spoločného výskumného centra Európskej únie: „My vlastne nevieme porovnať jednotlivé tie brány, cez ktoré ľudia prechádzajú na letiskách, lebo nemáme na to vôbec žiadny technologický a vedecký podklad. Čiže v danej chvíli budujeme veľké laboratórium, kde začneme testovať a pripravovať poznatky pre certifikáciu, aby vlastne ten prevádzkovateľ letiska, ktorý si niečo kupuje, aby vedel objektívne zhodnotiť, že čo vlastne tým scanerom sa sleduje."

P. MAJER: „Pod vedením Vladimíra ŠUCHU budú vedci bojovať aj proti nelegálnemu využívaniu rádioaktívnych látok. Zatiaľ vraj ani jediný prístroj na svete ju nedokáže spoľahlivo zmerať."

V. ŠUCHA: „My sme práve skončili v týchto dňoch veľký trojročný projekt so Spojenými štátmi, kde sme vybudovali veľké pracovisko a vlastne jediné na svete, ktoré je schopné testovať a certifikovať napríklad detektory rádioaktivity."

P. MAJER: „Európska komisia má 33 generálnych riaditeľstiev. Spoločné výskumné centrum, ktorému bude Vladimír ŠUCHA šéfovať je z nich druhé najväčšie. Po eurokomisárovi je to druhý najvyšší post v Európskej komisii."

Maroš ŠEFČOVIČ, podpredseda Európskej komisie: „Verím, že bude výborným generálnym riaditeľom generálneho riaditeľstva, ktoré v podstate absolútne kľúčové pre budúcnosť európskej vedy a verím, že to bude mať samozrejme pozitívny presah na Slovensko a na slovenskú vedu ako takú."

P. MAJER: „Peter MAJER, RTVS Brusel."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o. (prepis vysielania)

 (MI)

 

Copyright © 2008-2014 Centrum vedecko-technických informácií SR