Prejsť na hlavný obsah
Hlavná stránka Centrálneho informačného portálu MŠ SR
Hľadať
Ministerstvo školstva SR
Domov
Veda v SR
Veda v EÚ
Financovanie
Výsledky projektov V a V
Slovensky English
Centrálny informačný portál baner

V Centre vedecko-technických informácií SR v Bratislave na Patrónke sa uskutoční beseda s prof. S. Katuščákom o záchrane historických tlačív 

 
 

(24. 3. 2010; Televízna stanica STV 1; Ranný magazín; 05.55; 3 min.; JAKUBOVE MRAVEC Ľudovít, PETEROVÁ Eva, R)

Eva PETEROVÁ, moderátorka: Poďme na chvíľku ku knihám, lebo nestarneme iba my, náš organizmus, naše trávenie, možno starnú aj knihy, ale našťastie reštaurátori už dnes majú svoje spôsoby a prostriedky na to, aby predĺžili ich životnosť.

Ľudovít JAKUBOVE MRAVEC, moderátor: Vedecky.

Reportáž

Redaktorka: Pri pohľade na historické artefakty, zažltnuté listy starých kníh či novín, si možno  neuvedomujeme, že ich nahlodáva zub času. Na vine je takzvaný kyslý papier. V súčasnosti dokážu reštaurátori ochrániť okolo 200 kníh ročne, čo je žalostne málo a o historických dokumentoch ani nehovoriac. Zatiaľ to nedokážeme robiť vo veľkom a to aj napriek tomu, že máme vzdelaných ľudí a poznáme tie najlepšie technológie.

Svetozár KATUŠČÁK, profesor: Problém je v tom, aby sme mali tomu zodpovedajúci moderný priemysel, konzervačný priemysel, priemysel konzervovania a reštaurovania. Tento treba na 100 až 1000 násobné zvýšenie kapacity ochrany na Slovensku. To je potrebné na to, aby sa dosiahla rovnováha medzi rýchlosťou rozpadu a rýchlosťou ochrany.

Redaktorka: Liečenie starých kníh a dokumentov sa dá prirovnať k liečeniu ľudí. Dôležitá je správna diagnostika.

S. KATUŠČÁK: Na to, aby sme zistili, prečo sa rozpadá, on sa môže účinkom biologických faktorov, vnútorných faktorov, ako je vysoké PH, alebo účinkom oxidácie, alebo mechanickej degradácie, alebo požičiavaním, sprístupňovaním, na to je potrebná vedecká analýza diela, vstupná a výstupná kontrola a prevádzková kontrola všetkých procesov. Ten pomer a význam tohto skúšania kvality a vedeckej analýzy, diagnostiky je, by som povedal, najmenej 50 až 70 percent ku tomu zvyšku.

Redaktorka: Nestačí knihu či dokument len obnoviť, treba sa o ňu starať aj potom.

S. KATUŠČÁK: Technológia skladovania je zlá, nedostatočná a prečo? Máme inštitúcie, sú absolútne zastaralé, nedostatočne vybavené na úrovni, ktorá absolútne nezodpovedá kultúrnemu dedičstvu.

Redaktorka: Zabrať preto musia kultúrne inštitúcie ako národné archívy, knižnice, či múzeá. Ak sa chcete o záchrane kultúrneho dedičstva dozvedieť viac, ste srdečne pozvaní do Centra vedecko-technických informácií blízko bratislavskej Patrónky na stretnutie s profesorom KATUŠČÁKOM, a to vo štvrtok popoludní.

Ľ. JAKUBOVE MRAVEC: Iba zopakujem, zajtra popoludnie, Bratislava Patrónka, profesor KATUŠČÁK. Kto máte záujem, nezabudnite na to.

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.
(MB) 

Copyright © 2008-2014 Centrum vedecko-technických informácií SR