Prejsť na hlavný obsah
Hlavná stránka Centrálneho informačného portálu MŠ SR
Hľadať
Ministerstvo školstva SR
Domov
Veda v SR
Veda v EÚ
Financovanie
Výsledky projektov V a V
Slovensky English
Centrálny informačný portál baner

Tatranská astronómia oslavuje 70. výročie 

 
 

(15. 11. 2013; Rozhlasová stanica Slovensko; Rádiožurnál; 12.00; por. 10/12; GALIKOVÁ Mária)

Moderátor:
„Tatranská astronómia oslavuje 70. výročie. Práve toľko rokov má štátne observatórium na Skalnatom plese, aj vďaka ktorému sa na Slovensku realizujú výskumy vesmírnych telies na špičkovej úrovni. Počas tohtoročného Týždňa vedy a techniky si vznik a význam štátneho observatória pripomenul Astronomický ústav SAV."

M. GALIKOVÁ, redaktorka: „Observatórium na Skalnatom plese sa budovalo v rokoch 1941 až 1943. Stavba bola nesmierne náročná. Časti kupoly sa napríklad zrútili pod Lomnický štít. Veľkú zásluhu na vybudovaní observatória má Antonín BEČVÁŘ. Dopĺňa riaditeľ Astronomického ústavu Slovenskej akadémie vied Aleš KUČERA."

A. KUČERA: „Išiel na vtedajšiu slovenskú vládu Slovenského štátu, argumentoval, že by bolo dobré mať observatórium, moc nepochodil, boli vojnové časy. Ale keď si dovolil poznamenať, že už len dva národy v Európe nemajú observatórium, a to je Albánsko a Slovensko, tento argument zabral."

M. GALIKOVÁ: „A tak mohol byť v observatóriu 19. septembra 1943 odpozorovaný prvý astronomický objekt, slnečné škvrny. Od toho dňa sa datuje astronomický výskum vo Vysokých Tatrách. Celosvetovú slávu a uznanie si však observatórium získalo vďaka mnohým objavom komét, zdôrazňuje riaditeľ Astronomického ústavu."

A. KUČERA: „Volajú nás „kometárna veľmoc“. Boli objavené tam aj asteroidy, sú aj pomenované po našich pracovníkoch, bývalých aj súčasných. Takú najvýznamnejšiu vec, ktorú by som mal spomenúť, bol vznik katalógu hviezdneho a hviezdnych máp."

M. GALIKOVÁ: „Spomínaný Hviezdny atlas poznajú vo všetkých observatóriách, od Austrálie až po Ameriku. Tatranské observatórium sa bude môcť čoskoro pochváliť aj významným ďalekohľadom s priemerom hlavného zrkadla 1,3 metra. Najväčší špecializovaný prístroj v Európe by mali inštalovať na Skalnatom plese v marci alebo apríli budúceho roka. Informuje Ján SVOREŇ, zástupca riaditeľa Astronomického ústavu Slovenskej akadémie vied."

J. SVOREŇ: „Toto naše zariadenie vlastne bude slúžiť na mapovanie tých telies v blízkosti Zeme."

M. GALIKOVÁ: „Ján SVOREŇ objasňuje, že pôjde najmä o sledovanie asteroidov. Aj keď vo svete v súčasnosti neexistuje metóda, ktorá by zabránila ich dopadu na Zem, vedci sa snažia o ich dôkladné zmapovanie. Svojimi pozorovaniami teda prispejú aj slovenskí astronómovia."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o. (prepis vysielania)

(MI) 

 

Copyright © 2008-2014 Centrum vedecko-technických informácií SR