Prejsť na hlavný obsah
Hlavná stránka Centrálneho informačného portálu MŠ SR
Hľadať
Ministerstvo školstva SR
Domov
Veda v SR
Veda v EÚ
Financovanie
Výsledky projektov V a V
Slovensky English
Centrálny informačný portál baner

Slovenskí vedci dostanú nový ďalekohľad 

 
 

(13. 11. 2013; Televízna stanica STV 1; Správy RTVS; 19.00; por. 25/25; JANKO Ivan)

Janette ŠTEFÁNKOVÁ, moderátorka: Observatórium na Skalnatom plese vo Vysokých Tatrách bude mať nový ďalekohľad. Vďaka nemu budú vedci pozorovať najmä asteroidy, ktoré môžu byť hrozbou pre našu planétu. Pôjde o najväčší takýto prístroj v Európe.

Ivan JANKO, redaktor: Výnimočnosť prístroja je v tom, že ho budú môcť vedci obsluhovať prakticky z ktoréhokoľvek miesta na svete.

Ján SVOREŇ, zástupca riaditeľa Astronomického ústavu: Plánujeme ho uviesť do automatického režimu v tom zmysle, že bude možné pozorovať na diaľku, že vlastne všade, kde budete mať internet, bude sa dať ten prístroj ovládať. Takže z toho hľadiska by to mal byť veľký prelom.

I. JANKO: Novinka tak vymení ďalekohľad, ktorý na Skalnatom plese slúži od roku 1977 a ktorý bol o polovicu menší.

J. SVOREŇ: Je postavený pre nás, bude sa montovať na observatóriu budúcu jar. Je to 1,3-metrový zrkadlový ďalekohľad, bude slúžiť na pozorovanie blízkych zemských asteroidov.

I. JANKO: A aby mohli ďalekohľad v Tatrách nainštalovať, museli preň vo výške 1786 metrov nad morom vykonať niekoľko dôležitých úprav.

Aleš KUČERA, riaditeľ Astronomického ústavu SAV: Vybudovali sme pilier, zosilnili ho, ten pôvodný, pretože na neho príde 6-tonový kolos a počítame, že v takom máji bude inaugurácia nového teleskopu, kde teda čakáme výrazné zlepšenie našej pozorovacej techniky.

I. JANKO: Unikátny prístroj predstavia vedci verejnosti zhruba o pol roka, kedy začne strážiť nebo nad celou Európou.

J. SVOREŇ: Ten prístroj bude najväčší špecializovaný prístroj na takúto činnosť v Európe. Naša slovenská veda vlastne poskytne, by som povedal, taký ochranný dáždnik pre Európu.

I. JANKO: Nový ďalekohľad stál viac ako jeden milión eur a celý projekt je financovaný zo štrukturálnych fondov Európskej únie. Ivan JANKO, RTVS.

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o. (prepis vysielania)
(MB)
 

Copyright © 2008-2014 Centrum vedecko-technických informácií SR