Mladý úspešný slovenský astrofyzik Norbert Werner pôsobí v Ústave časticovej astrofyziky a kozmológie Stanfordskej univerzity v Kalifornii. Objavil kozmickú pavučinu medzi dvoma kopami galaxií. Ako jednému z mála sa mu podarilo získať grant od Amerického úradu pre letectvo a vesmír (NASA). O tento grant sa každý rok uchádza približne 100 ľudí z celého sveta, no získať sa ho podarí iba piatim z nich. V roku 2008 bol mladý 29-ročný rodák z Rožňavy jedným z nich.
V súčasnosti sa vo svojom výskume venuje vplyvu supermasívnych čiernych dier na vývoj galaxií. Wernerovi a jeho tímu sa podarilo zaznamenať dovtedy neznámu časť hmoty tvoriacej vesmír. Výsledkom jeho výskumu je objav vlákna horúceho plynu medzi dvoma kopami galaxií - Abell 222 a Abell 223. Ide o prevratný objav, ktorý potvrdil predpovede teoretikov z roku 1999, že asi polovica neznámej hmoty vo vesmíre tvorenej z atómov sa nachádza práve v takýchto vláknach medzi kopami galaxií. Rozloženie hmoty vo vesmíre má vláknitú štruktúru, ktorú v angličtine nazývajú "cosmic web", čo voľne preložené do slovenčiny znamená kozmická pavučina.
V súčasnosti sa vo svojom výskume venuje vplyvu supermasívnych čiernych dier na vývoj galaxií. Mladý vedec vysvetlil, že "všetky hviezdy, ktoré vidíme na oblohe, sú v našej galaxii. Voláme ju mliečna cesta. Naša galaxia obsahuje asi 400 miliárd hviezd, ale vo vesmíre sú ďalšie stovky miliárd galaxií podobných mliečnej ceste a ja sa venujem tej veľkoškálovej štruktúre vesmíru, teda iným galaxiám vo vesmíre, a ako je vlastne hmota rozložená vo vesmíre".
So svojou prednáškou Temná stránka vesmíru sa predstavil verejnosti ako hosť vedeckej kaviarne pod názvom Veda v Centre. Organizovalo ju Národné centrum pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti, ktoré je súčasťou Centra vedecko-technických informácií SR (CVTI SR).
O svojom povolaní hovorí mladý astrofyzik ako o splnenom chlapčenskom sne. Už na základnej škole totiž sníval, že bude astronómom. "Všetkým mladým ľuďom a deťom, ktorí snívajú o tom, že raz poletia do vesmíru alebo budú astronómami, alebo majú akýkoľvek sen, odporúčam, aby si za tým išli a aby tomu svojmu snu verili. To je veľmi dôležité," odkázal Werner.
V správe TASR boli v súvislosti s objavom Norberta Wernera citované aj jeho vyjadrenia pre Vedecký kaleidoskop.
Zdroj: Aktuality.sk, Správy, 23. 7. 2010
Rešerš spracovala: Marta Bartošovičová