Prejsť na hlavný obsah
Hlavná stránka Centrálneho informačného portálu MŠ SR
Hľadať
Ministerstvo školstva SR
Domov
Veda v SR
Veda v EÚ
Financovanie
Výsledky projektov V a V
Slovensky English
Centrálny informačný portál baner

Krátke filmy z cyklu Spektrum vedy o činnosti úspešných tímov Slovenskej akadémie vied budú každý utorok na STV 2 

 
 

(20. 4. 2010; Televízna stanica STV 1; Ranný magazín; 05.55; 3 min.; NIKODÝM Martin)

Martin NIKODÝM, moderátor: Dovoľte, aby sme medzi nami privítali v tejto chvíli nášho ďalšieho hosťa, je to pán profesor doktor Iwar KLIMEŠ, doktor vied dokonca. Máte tých titulov spredu aj zozadu, ste celý život sa učili a pracovali, však?

Iwar KLIMEŠ, spoluautor relácie Spektrum vedy: Snažil som sa. Či to pomohlo, neviem.

M. NIKODÝM: Ste vedcom, napokon ste aj riaditeľom Ústavu experimentálnej endokrinológie. Srdečne vás vítam u nás.

I. KLIMEŠ: Ďakujem pekne. Dobré ráno divákom Slovenskej televízie.

M. NIKODÝM: Vám sa stalo v živote čosi také, že došlo medzi vašim ústavom a Slovenskou televíziou k akejsi spolupráci. Môžete nám o tom povedať trošku viac?

I. KLIMEŠ: Áno, zmyslom toho, že som dnes v Rannom magazíne je, že dnes večer o 21.05 na druhom kanáli Slovenskej televízie bude vysielaný prvý krátky film z cyklu Spektrum vedy. To sú v zásade 25-minútové filmy o činnosti jednotlivých úspešných tímov v Slovenskej akadémii vied.

Mária PIETROVÁ, moderátorka: My už dokonca aj vidíme nejaké obrázky z tohto. Je to ten prvý diel, ktorý sa bude dnes vysielať?

I. KLIMEŠ: Áno. Je to diel, ktorý bude pojednávať o monogénovej cukrovke. Cukrovka, ako všetci vieme, je chronicky nevyliečiteľné ochorenie, ktoré, keď sa pozeráme ako vzniká, tam má aj svoju hereditárnu podstatu, to znamená, je tam istá vrodená dispozícia.

M. NIKODÝM: Pán profesor, uvedomte si s kým hovoríte, dobre? Používate tie výrazy...

I. KLIMEŠ: Takže, inak povedané, je tam istý predpoklad, ktorý sa ťahá z rodiny každého jedného z nás. Môžeme alebo nemusíme tú cukrovku dostať. Väčšina cukrovky je spôsobená mnohými génmi. Tej cukrovke, ktorej sa venujem práve ja s mojím tímom, sa hovorí monogénová, lebo je spôsobená defektom jedného jediného génu. Dúfam, že to bolo dosť jednoduché.

M. NIKODÝM: Jasné, toto už bolo všetko v poriadku, tak pochopiteľné, že ako pokojne by som získal doktorát z endokrinológie.

I. KLIMEŠ: Jednoznačne. Budem za vás hlasovať.

M. NIKODÝM: Áno, ďakujem, ale iba čestný... Bude Spektrum vedy a bude sa venovať vede slovenskej podľa vašich informácií?

I. KLIMEŠ: Spektrum vedy sa bude venovať vede ťažiskovo slovenskej, urobené na slovenských pracoviskách, a na druhej strane si treba uvedomiť, že úspešná veda dneska využíva práve všetky možné výhody, ktoré ponúka globalizácia. Globalizácia sa týka všetkých aspektov života, vrátane vedy a takisto aj naše výsledky, ktoré boli urobené v oblasti monogénovej cukrovky, ktoré boli ocenené cenou Slovenskej akadémie vied, za najlepšie vedecké výsledky v minulom roku, boli dosiahnuté v spolupráci napríklad s pracoviskami Oxfordskej univerzity a Exeter vo Veľkej Británii.

M. NIKODÝM: Tie sa teraz zúčastňujú do istej miery aj na tvorbe samotnej relácie alebo svojimi výsledkami teda prispievajú k nej?

I. KLIMEŠ: Oni sa sami bezprostredne nezúčastňujú, ale treba povedať, že výsledky, ktoré sme za tie roky spolupráce dosiahli, sú zhmotnené aj v tomto krátkom filme.

M. PIETROVÁ: A ako často sa bude vysielať relácia na obrazovkách Slovenskej televízie?

I. KLIMEŠ: Relácia sa bude vysielať, pokiaľ ma informácie neklamú, v pravidelných intervaloch raz týždenne. Pokiaľ viem, tak je nakrútených sedem dielov a repríza by mala byť ďalší deň v čase, ktorý zatiaľ neviem, ale ktorý istotne bude napísaný v programe.

M. NIKODÝM: Pán profesor, ja vám veľmi pekne ďakujem za návštevu. Chcem vám povedať, že aj vaše účinkovanie v televízii ste zvládli vynikajúco. Ja by som sa vo vašom prostredí tak dobre necítil. Takže ďakujeme pekne.

M. PIETROVÁ: Ďakujeme pekne. A znamená to, že ešte si to môžeme zrekapitulovať. Dnes o deviatej hodine a piatej minúte večer na programe číslo dva, na Dvojke a Spektrum vedy. Môžete si pozrieť diel, ktorý sa bude týkať monogénovej cukrovky.

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.
(MB) 

Copyright © 2008-2014 Centrum vedecko-technických informácií SR