(19.04.2010; Rozhlasová stanica Slovensko; Dobrý deň, Slovensko; 09.12; 3 min.; HARAJ Igor)
Katarína ŽITNIAKOVÁ, moderátorka: Myslím, že je to trocha paradox ‑ naši vedci napriek v nie najlepšej finančnej situácii dosahujú úspechy aj vo svetovom meradle, a predsa sa o ich práci hovorí v širšej spoločnosti pomerne málo. Preto by tu mala pomôcť cielená propagácia vedy. Viac už nám prišiel do štúdia povedať spomínaný kolega Igor HARAJ. Pekné predpoludnie.
I. HARAJ, redaktor: Príjemné predpoludnie všetkým. Veda je financovaná z veľkej časti z verejných zdrojov a preto je aj záujmom samých vedcov, aby prezentovali svoju činnosť. A práve v týchto chvíľach sa v malej kongresovej sále Slovenskej akadémie vied na Štefánikovej ulici v Bratislave koná tlačová beseda o propagácii slovenskej vedy. Slovenská akadémia vied a Centrum vedecko‑technických informácií sa spojili v novom vedecko‑populárnom cykle, ktorý má slovenskú vedu zviditeľniť. Nuž a priamo z tlačovej besedy nám povie Soňa KLAMOVÁ z tlačového odboru akadémie viac.
S. KLAMOVÁ: V týchto chvíľach o spoločnom projekte v rámci popularizácie vedy informujú novinárov predseda Slovenskej akadémie vied profesor Jaromír PASTOREK a riaditeľ Centra pre vedecko‑technické informácie profesor Ján TURŇA. Je to cyklus populárno‑náučných dokumentov o práci a úspechoch slovenských vedcov, o ich mimoriadnych objavoch, na ktoré nadväzujú európske a svetové výskumné pracoviská a laboratóriá. Či už ide napríklad o objavenie bielkoviny CA IX manželmi PASTOREKOVCAMI, ktorá zabraňuje šíreniu rakovinových buniek, objavenie unikátnych surovín, ktoré robia keramiku tvrdšou ako oceľ a ďalšie zaujímavé výskumy a objavy. Prvý diel je venovaný monogénovej cukrovke alebo cukrovky šitej na mieru. Vedeckému tímu profesora KLIMEŠA sa v spolupráci s univerzitami v Exeteri a Oxforde podarilo na základe genetických vyšetrení dosiahnuť zmeny inzulínovej liečby cukrovky na liečbu tabletkami. Vo vedeckej obci sa tieto výsledky výskumu stretli s obrovským ohlasom, no a s niektorými vedcami sa budú môcť stretnúť aj poslucháči Slovenského rozhlasu v relácii Solárium na stanici Devín.
K. ŽITNIAKOVÁ: Toto je veľmi zaujímavá téma, ja som mala doteraz pocit, že dopredu sa tlačí iba západná veda, ale očividne podľa toho, čo hovorila mladá pani, i my máme čo ponúknuť svetu.
I. HARAJ: Áno, je to skutočne tak a máme čo ponúknuť svetu v celom spektre vedeckého bádania. Nejde len o prírodné vedy, ale aj o vedy spoločenské. Aj tam máme mimoriadne erudovaných odborníkov. Žiaľ, málo sa o tom hovorí. Ale čo sa týka fyziky, tak napríklad tí slovenskí fyzici sa zapájajú do najšpičkovejšieho výskumu v oblasti elementárnych častíc. Veď napríklad profesor Branislav SITÁR z Fakulty matematiky, fyziky a informatiky je viceprezidentom CERN‑u, a to je naozaj veľká vec. Neviem, či si napríklad túto informáciu vedela, ale to je úžasná záležitosť.
K. ŽITNIAKOVÁ: Nevedela som, že to je Slovák, ale viem, aké je to špičkové stredisko, pretože zhodou okolností tam mám kamaráta, slovenského vedca, a ten mi to všetko vysvetlil, aké je to úžasné tam vôbec pracovať a byť.
I. HARAJ: A práve so slovenskými špičkovými fyzikmi sa tento týždeň spolu vyberieme v Príbehu na týždeň do srdca hmoty. Cesta to bude veľmi zaujímavá, ukáže sa, že veci okolo nás zrejme nie sú také, ako sa javia, ale je v nich podstatne viac prázdna. Keď sa pozerám na teba, tak aj ty si de facto utkaná z prázdna, pretože tie elementárne častice sú také miniatúrne, že vlastne sa stiera rozdiel medzi prázdnom a plnom.
K. ŽITNIAKOVÁ: Igor, ale toto už akože ženám nehovor, lebo to naozaj nie je dobrá veta ‑ vieš, ty si utkaná z prázdna. To by sa hociktorá mohla uraziť. Ja ale chápem ako to myslíš.
I. HARAJ: Minimálne z toho hmotného hľadiska. O tvojej hlave nehovorím.
K. ŽITNIAKOVÁ: Nuž a ak vás táto téma zaujala, tak vám vrelo odporúčam Príbeh na týždeň Igora HARAJA. Budete si ho môcť vypočuť dnes o 11.40 hodine. Práve Igor HARAJ bol so mnou v štúdiu. Ja ti želám pekné predpoludnie, maj sa!
I. HARAJ: Všetko dobré.
Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.
(AP)