Prejsť na hlavný obsah
Hlavná stránka Centrálneho informačného portálu MŠ SR
Hľadať
Ministerstvo školstva SR
Domov
Veda v SR
Veda v EÚ
Financovanie
Výsledky projektov V a V
Slovensky English
Centrálny informačný portál baner

Nočná pyramída: Bádanie vo svete mikroorganizmov 

 
profesor Jaromír Pastorek  
profesor Jaromír Pastorek počas besedy
v rámci akcie VEDA V CENTRE,
ktorú organizovalo NCP VaT 

Slovenský rozhlas má vo svojej programovej štruktúre už tretí rok zaradenú aj reláciu Nočná pyramída. Ide o živé vysielanie, v ktorom hostia hovoria zaujímavosti zo svojho života a odpovedajú na otázky poslucháčov.

Slovenský rozhlas - logo

Témy nočnej talkshow sú rôzne, mnohé sú aj z oblasti vedy a zdravotníctva, ako napr. Nevysvetliteľné javy a úkazy, Nukleárne výskumy, Geomagnetické polia a geofyzika, Kryoterapia, Nozokomiálne nákazy a pod.

Hosťami  Nočnej pyramídy na tému Bádanie vo svete mikroorganizmov budú dnes, t. j. 15. októbra 2008 o 22.30 hod. poprední slovenskí vedci –biochemik prof. RNDr. Jaromír Pastorek, DrSc., riaditeľ Virologického ústavu SAV, a jeho manželka – virologička doc. RNDr. Silvia Pastoreková, DrSc., vedúca riešiteľského kolektívu Virologického ústavu SAV.

Preslávili sa ako objavitelia markera nádorovej hypoxie (nedostatočné zásobenie nádorov kyslíkom). V r. 1995 získali v USA za spoločný objav s virológom Dr. Jánom Závadom, DrSc., patent s celosvetovou platnosťou. Sú autormi a spoluautormi vyše 40 medzinárodných patentov v oblasti onkológie.

Vynikajúce výsledky ich výskumu sa vo svete využívajú na detekciu agresívnych nádorov, predikciu liečby a prognózu ochorenia. Spolupracujú so špičkovými vedeckými pracoviskami, riešia medzinárodné projekty, publikujú v zahraničnej odbornej tlači, venujú sa výchove študentov.

Doc. RNDr. Silvia Pastoreková, DrSc., je členkou Skupiny pre patobiológiu Európskej organizácie pre výskum a liečbu rakoviny a držiteľkou Krištáľového krídla (r. 2006).

Prof. RNDr. Jaromír Pastorek, DrSc., je členom Európskej akadémie vied a umení  a držiteľom titulu Vedec roka SR (r. 2001). V roku 2007 mu bola udelená Čestná plaketa SAV Jána Jessenia za zásluhy v lekárskych vedách.

Manželia Silvia a Jaromír Pastorekovci sú zaradení do Galérie elity národa.sk – GEN.sk. Ide o cyklus krátkometrážnych televíznych dokumentárnych filmov, ktoré portrétujú významné žijúce osobnosti Slovenska. Dokumentárny film pod názvom S. a J. Pastorekovi odvysiela Slovenská televízia v piatok 17.10.2008 o 20.55 hod. na Dvojke (premiéra) a v nedeľu 19.10.2008 o 10.50 hod. na Jednotke (repríza).  

 Silvia Pastoreková
 

Zdroj a ďalšie informácie:
Slovenský rozhlas
TELEplus
Virologický ústav SAV
Slovenská televízia

Foto:
Krištáľové krídlo
NCP VaT

Publikovala: Marta Bartošovičová

Copyright © 2008-2014 Centrum vedecko-technických informácií SR