Prejsť na hlavný obsah
Hlavná stránka Centrálneho informačného portálu MŠ SR
Hľadať
Ministerstvo školstva SR
Domov
Veda v SR
Veda v EÚ
Financovanie
Výsledky projektov V a V
Slovensky English
Centrálny informačný portál baner

Vedecká cukráreň: Vedecký program vesmírnej misie Štefánik 

 
plk. gšt. Ing. Ivan BELLA 

Vedecká debata v rámci pripravovanej Prvej bratislavskej vedeckej cukrárne dňa 15. decembra 2009 o 9.00 hod bude zameraná na kozmonautiku, konkrétne na jeden z posledných letov na stanicu Mir v rámci misie Sojuz TM-29, ktorého posádku tvoril aj prvý slovenský kozmonaut plk. gšt. Ing. Ivan BELLA

Pobyt Ivana Bellu na Mire trval 6 dní. Celková dĺžka letu prvého slovenského kozmonauta bola 7 dní 21 hodín a 56 minút, pričom sa stal v poradí 385. človekom vo vesmíre. Bezprostredne v kozme plnil Ivan Bella štyri z celkových šiestich vedeckovýskumných úloh, pričom tri z nich sa mu podarilo zvládnuť na sto percent. Ide najmä o projekt s názvom Endotest, v rámci ktorého sa slovenský kozmonaut ako prvý na svete podujal na pomerne rozsiahly experiment predpokladajúci odbery krvi v zložitých podmienkach bezváhového stavu a navyše aj vo zvýšených stresogénnych situáciách.

Riešiteľom tohto projektu bol RNDr. Richard Kvetňanský, DrSc. z Ústavu experimentálnej endokrinológie SAV v Bratislave, ktorý potvrdil, že všetkých 12 vzoriek krvi odobratých Ivanovi Bellovi na palube orbitálnej stanice Mir počas troch dní sa v špeciálnom kontajneri dostalo v poriadku na Zem.

Pokiaľ ide o experiment s japonskými prepelicami, ten sa v kozme plne nevydaril kvôli poruche na centrifúge. Za nečakaný úspech však koordinátor slovenského vedeckého programu Richard Kvetňanský označil skutočnosť, že sa ich na Mire vyliahlo až 36. S ich prácnym kŕmením mali vraj plné ruky práce všetci kozmonauti. Slovenský kozmonaut pred návratom z vesmíru naložil do inkubátora desať vyliahnutých prepelíc, z ktorých tri sa podarilo dostať na Zem živé. Ostatné neprežili pravdepodobne kvôli chladu v inkubátore, ako aj v pristávacej oblasti.

Prvý slovenský kozmonaut plukovník Armády SR Ing. Ivan Bella sa narodil 21. mája 1964 v Brezne. V rokoch 1979 – 1983 študoval na Vojenskom gymnáziu v Banskej Bystrici. V štúdiu pokračoval na Vysokej vojenskej leteckej škole SNP v Košiciach (1983 – 987). Od roku 1993 slúžil v 33. leteckej základni stíhacích a bombardovacích lietadiel v Malackách. Bol pilotom vojenskej stíhačky Armády SR, oficiálny názov jeho zamestnania bol: letovod-programátor. Lietal na strojoch MiG-21 a SU-22. V marci 1998 odišiel do moskovského Hviezdneho Mestečka, kde sa začal pripravovať na vesmírny let.

V auguste 1998 vybrali Ivana Bellu za člena hlavnej rusko-francúzsko-slovenskej posádky 27. expedície na Mir, ktorá odštartovala 20. februára 1999. V nej pôsobil ako kozmonaut-výskumník v rámci slovenskej misie (experimenty) Štefánik.
Po ukončení letu pracoval ako pridelenec obrany na ambasáde (SR) v Moskve, kde v lete roku 2007 ukončil svoje pôsobenie. Od 28. 6. 2008 je veliteľom Veliteľstva posádky Bratislava Síl výcviku a podpory OS SR.

Viac informácií o akcii nájdete v  informačnom letáku.

Organizátori akcie:

Mgr. Andrea Putalová
Národné centrum pre popularizáciu
vedy a techniky v spoločnosti
CVTI SR
Tel.: +421 2/69253 128
Fax: +421 2/69 253 182
E-mail:
ncpvat@cvtisr.sk  
RNDr. Ján Šípoš, CSc.
Mladí vedci Slovenska, o. z.
Tel./Fax: 02 / 6428 7948
Mobil: 0907 / 314 352
E-mail:
koordinator@eucontest.sk  

Téma vedeckej debaty: Vedecký program vesmírnej misie Štefánik

Hosť: plk. gšt. Ing. Ivan BELLA

Dátum a čas konania:  15. december 2009 o 9.00 hod.

Cieľová skupina: študenti stredných škôl

Kapacita podujatia: 120 účastníkov

Miesto konania:
Centrum vedecko-technických informácií SR, Lamačská cesta 8/A, Bratislava. Kongresová sála, 2. poschodie 

Orbitálna stanica MIR (maketa)

Vzhľadom na to, že kapacita konferenčnej sály je 120 účastníkov, z jednej školy je možné prijať maximálne 20 žiakov a 1 pedagóga ako pedagogický dozor.

Prihlášku je potrebné vyplniť a zaslať e-mailom na adresu ncpvat@cvtisr.sk  najneskôr do 11. decembra 2009.

O akceptácii prihlášky budete vyrozumení.

Kapacita cukrárne je už naplnená !!

 Publikovala: Alena Paulíková

Zdroj a fotozdroj: www.kozmonautika.sk

Copyright © 2008-2014 Centrum vedecko-technických informácií SR