Voda – chemické riešenie / chemický roztok je celosvetový projekt v Medzinárodnom roku chémie zameraný na žiakov a študentov.
Voda je najrozšírenejšia a najdôležitejšia chemická zlúčenina, môžeme povedať, že je všadeprítomná. Často si jej význam uvedomíme až vtedy, keď nám chýba, alebo nie je použiteľná. Zásoby vody sú možno nevyčerpateľné vďaka jej kolobehu v našom prostredí. Poznáme však oblasti s nedostatkom vody pre počet obyvateľov, ktorí v takýchto oblastiach žijú, alebo oblasti, kde vody môže byť dostatok, ale je znečistená. Aj napriek tomu, že Slovensko nepatrí k takto problémovým oblastiam, rozhodli sme sa celosvetový projekt v Medzinárodnom roku chémie 2011 ponúknuť aj žiakom a študentom na Slovensku a tlmočiť tak mladej generácii aj u nás správu o potrebe racionálneho prístupu k tejto zdanlivo všednej chemickej zlúčenine.
Návštevníci októbrovej vedeckej cukrárne budú mať možnosť zúčastniť sa v improvizovanom chemickom laboratóriu, ktorý je súčasťou celosvetového projektu a určovať jednu z najtypickejších informácií o vode pre chemikov – hodnoty pH vo vodách, ktoré si do cukrárne prinesú a niečo nám o svojich vzorkách vody aj oni sami povedia. A nielen to, namerané hodnoty ihneď pošlú do centrálnej databázy výsledkov a spoločne sa budeme môcť pozrieť, aké výsledky budú v tomto celosvetovom projekte zaznamenané v rôznych končinách našej zemegule.
O tejto vysoko aktuálnej téme bude hovoriť so žiakmi a študentmi hosť októbrovej Bratislavskej vedeckej cukrárne doc. RNDr. Milan Drábik, CSc., vysokoškolský pedagóg a vedecký pracovník na Katedre anorganickej chémie Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského a v Ústave anorganickej chémie Slovenskej akadémie vied v Bratislave. Podujatie sa uskutoční 18. októbra 2011 o 9.00 hod. v budove Centra vedecko-technických informácií SR v Bratislave.
|
Jeho výskumný profil predstavujú vybrané interdisciplinárne témy v oblasti anorga -nickej a materiálovej chémie. Orientuje sa predovšetkým na štúdium chemických aspektov takých materiálov, akými sú cementy, betóny, keramika a materiály, ktorých vlastnosti môžu potenciálne predstavovať prienik kladne hodnotených vlastností cementov, betónov a keramiky. Viedol a vedie viacero výskumných projektov a podieľa sa aj na medzinárodnej spolupráci v uvedenej oblasti výskumu.
Doc. Drábik je autorom a spoluautorom množstva vedeckých prác a niekoľkých kapitol v monografiách, ako napr. „Nanotechnology of Concrete: Recent Developments & Future Perspectives“ vydanej Americkým cementárskym inštitútom. Prednášal na početných domácich a zahraničných konferenciách a na univerzitách. |
Viac informácií nájdete v
informačnom letáku
Organizátori akcie:
Zdroj obrázkov
informačný leták
Publikovala: Mgr. Mária Izakovičová