Kostné tkanivo patrí k najtvrdším materiálom v ľudskom tele, vďaka čomu sa za určitých okolností veľmi dobre zachováva dlhý čas po smrti. Keďže počas života kosť neustále reaguje na všetky zmeny organizmu a na mnohé ochorenia, poskytuje dôležitú informáciu o živote človeka spred mnohých rokov, storočí, ba i tisícročí. Analýzou kostry a zubov získavame najpresnejšie informácie o pohlaví, veku, etnickom pôvode, prekonaných ochoreniach, pracovnej aktivite, ale aj o konzumovanej strave či príbuznosti skúmaných jedincov. Tieto poznatky predstavujú cennú informáciu pri rekonštrukcii života historických populácií z archeologických lokalít. Podobné postupy sa však využívajú aj pri nálezoch kostrových pozostatkov, ktoré sú zaujímavé z kriminalistického hľadiska. V takýchto prípadoch sa snažíme podať čo najpresnejší biologický profil nájdeného jedinca, ktorého súčasťou býva aj rekonštrukcia podoby tváre z lebky.
O tejto téme bude hovoriť so žiakmi a študentmi v aprílovej Bratislavskej vedeckej cukrárni doc. RNDr. Radoslav Beňuš, PhD., vedúci Katedry antropológie Prírodovedeckej fakulty UK v Bratislave. Podujatie sa uskutoční 24. apríla 2012 o 9.00 hod. v budove Centra vedecko-technických informácií SR v Bratislave.
|
Doc. RNDr. Radoslav Beňuš, PhD., je absolventom Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Po ukončení štúdia antropológie v roku 1998 začal na Katedre antropológie doktorandské štúdium, ktoré ukončil v roku 2002 dizertačnou prácou „Rekonštrukcia fyzického stresu a pracovnej aktivity vo veľkomoravskej populácii z lokality Devín – Za kostolom (9. stor.) a ranostredovekej populácii z lokality Devín – Hrad (11. – 12. stor.) V roku 2000 obhájil rigoróznu prácu „Patologické zmeny na kĺbnych plochách a markery fyzického stresu na dlhých kostiach z ossária kaplnky sv. Jakuba v Bratislave (vrchná vrstva datovaná do XV. ─ XVIII. storočia). Od roku 2002 pôsobí na Katedre antropológie Prírodovedeckej fakulty UK ako odborný asistent a od roku 2009 ako docent. Od roku 2011 je vedúcim katedry. Profesionálne sa venuje paleopatológii, historickej a forenznej (kriminalistickej) antropológii. Od roku 1996 je členom Slovenskej antropologickej spoločnosti pri SAV, od roku 1999 je členom European Anthropological Association (EAA) a od roku 2001 členom Paleopathology Association (PPA).
|
Viac informácií nájdete v
informačnom letáku
Organizátori akcie:
Zdroj obrázkov:
Informačný leták
Publikovala Mgr. Mária Izakovičová