Prejsť na hlavný obsah
Hlavná stránka Centrálneho informačného portálu MŠ SR
Hľadať
Ministerstvo školstva SR
Domov
Veda v SR
Veda v EÚ
Financovanie
Výsledky projektov V a V
Slovensky English
Centrálny informačný portál baner

Vedecká cukráreň: Quo Vadis bezpečnosť IT a ochrana pred kyberzločinom 

 
vedecká cukráreň 

O počítačových vírusoch a škodlivom softvéri je v literatúre nesmierne veľa údajov. Väčšina používateľov o tejto problematike už niekedy niečo prečítali, ale ešte stále je veľa používateľov, ktorí toto nebezpečenstvo podceňujú. Pritom nejde iba o škodlivé kódy, ktoré urobia škody v počítači. Podstatne nebezpečnejšie sú rôzne vírusy, ktoré pripravia majiteľa počítača o vysoké sumy peňazí, alebo získajú jeho citlivé informácie. Asi dve tretiny používateľov internetu sa niekedy stali obeťou kyberzločinu.
O bezpečnosť počítačov sa starajú špeciálne programy, ktoré vyhľadávajú škodlivé programy a „liečia“ počítače. Najrozšírenejšie programy tohto typu vyvinuli slovenskí odborníci na antivírusovú problematiku zo spoločnosti ESET.
Spoločnosť ESET koncom minulého roka vydala tlačovú správu so zoznamom najvážnejších predpokladaných hrozieb v roku 2012 v oblasti počítačovej bezpečnosti. Digitálne technológie budú opäť zneužívať útočníci, ktorí sa vďaka nim pokúsia o vlastné obohatenie. Výskumníci antivírusovej spoločnosti ESET preto pripravili sumár kybernetických hrozieb, s ktorými sa môžu slovenskí používatelia stretnúť v roku 2012. Medzi najvážnejšie budú patriť tzv. „obchodníci so strachom“, kedy zločinci budú využívať naivitu ľudí, ktorí bezhlavo vyplnia registračné údaje a nepreštudujú si zmluvné podmienky. Neskôr od nich budú vymáhať peniaze za prihlásenie. Vďaka rastúcej obľube smartfónov sa zvýši sa výskyt mobilného malwaru. Spoločnosť ESET po analýze vzoriek škodlivého kódu získaného z infikovaných mobilných zariadení zistila, že 30 % všetkých hrozieb pochádzalo z Android Marketu. SMS trójske kone tvorili 37 % mobilného malwaru, 60 % vzoriek škodlivého kódu malo charakteristiky botnetu, čo znamená, že boli schopné istej formy ovládania prístroja na diaľku. Medzi ďalšie kybernetické hrozby v roku 2012 sa zaradí aj zneužívanie ukradnutých digitálnych certifikátov, ktoré zločincom slúžia na vytvorenie podvodníckych stránok. Tieto podpíšu platným ale ukradnutým certifikátom autority, ktorá je vo webovom prehliadači označená ako dôveryhodná. O takýchto témach bude aj naša debata vo Vedeckej cukrárni.

O tejto vždy aktuálnej téme bude hovoriť so žiakmi a študentmi v januárovej Bratislavskej vedeckej cukrárni  Ing. Miroslav Trnka, konateľ a spolumajiteľ spoločnosti ESET. Podujatie sa uskutoční  dňa 24. januára 2012 o 9.00 hod. v budove Centra vedecko-technických informácií SR v Bratislave.

Ing. Miroslav Trnka sa narodil 29. marca 1961 v Trnave. V detstve sa venoval raketovému modelárstvu, kde dosiahol aj juniorský titul majstra Slovenska. Vyštudoval Materiálovotechnologickú fakultu Slovenskej technickej univerzity. Je spoluzakladateľom firmy ESET a jedným zo spolumajiteľov. Spolu s Petrom Paškom je tvorcom prvej verzie oceňovaného antivírusového produktu NOD. Od mladosti bol veľkým popularizátorom počítačov a založil niekoľko počítačových klubov. Trinásť rokov viedol rubriku „Vírusový radar“ v časopise PC Revue. Medzi jeho záľuby patrí hra na gitare a hudba. V roku 2006 sa stal víťazom súťaže Podnikateľ roka, ktorú organizovala spoločnosť Ernst & Young.
Je laureátom ocenenia Krištáľové krídlo za rok 2007 v kategórii hospodárstvo. Na výročnom podujatí slovenskej komunity informačných technológií a telekomunikácií IT SUMMIT a IT GALA sa stal IT OSOBNOSŤ ROKA 2008 za prínos k technickému rozvoju v oblasti informačných technológií a rozvoj IT priemyslu na Slovensku a za jeho osobné angažovanie sa v oblasti informačnej bezpečnosti. V roku 2009 bol ocenený Cenou primátora Bratislavy a Cenou mesta Trnavy a titulom „Top manažér Slovenska roku 2009“ od organizácie JCI. V roku 2010 sa umiestnil na štvrtom mieste v hodnotení popredného amerického periodika CRN medzi „Top 25 Most Innovative CEO“ v celosvetovom rebríčku úspešnosti v oblasti IT.
 
 Ing. Miroslav Trnka


 
 Viac informácií nájdete  v informačnom letáku

Organizátori akcie:

Mgr. Andrea Putalová
Národné centrum pre popularizáciu
vedy a techniky v spoločnosti
CVTI SR
Tel.: +421 2/69 253 128
Fax: +421 2/69 253 182
E-mail: ncpvat@cvtisr.sk  

RNDr. Ján Šípoš, CSc.
Mladí vedci Slovenska, o. z.
Tel./Fax: 02/6428 7948
Mobil: 0907/314 352
E-mail:
koordinator@eucontest

 

obrázok z letáku k Vedeckej cukrárni január 2012  Téma vedeckej debaty: Quo Vadis bezpečnosť IT a ochrana pred kyberzločinom
Hosť: Ing. Miroslav Trnka
Dátum a čas konania: 24. januára 2012 o 9.00 hod.
Cieľová skupina: študenti stredných škôl
Kapacita podujatia: 120 účastníkov
Miesto konania: Centrum vedecko-technických informácií SR, Lamačská cesta 8/A, Bratislava
 
 

Zdroj obrázkov: Informačný leták

 Prihláška na podujatie


Publikovala Mgr. Mária Izakovičová

 

Copyright © 2008-2014 Centrum vedecko-technických informácií SR