Prejsť na hlavný obsah
Hlavná stránka Centrálneho informačného portálu MŠ SR
Hľadať
Ministerstvo školstva SR
Domov
Veda v SR
Veda v EÚ
Financovanie
Výsledky projektov V a V
Slovensky English
Centrálny informačný portál baner

Veda v CENTRE: Vypínanie génov – dizajn pre ideálnu bunku 

 
Veda v CENTRE_Gullerová_190712_plagát 

MA Monika Gullerová, PhD.  

MA Monika Gullerová, PhD.
molekulárna biologička, University of Oxford, 
Sir William Dunn School of Pathology

Monika Gullerová sa narodila roku 1978 v Trenčíne. V rokoch 1997 – 2002 študovala na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave, odbor molekulárna biológia. Už počas štúdia pracovala v laboratóriu doc. Ing. Čestmíra Altanera, DrSc., v Ústave experimentalnej onkológie Slovenskej akadémie vied. V rokoch 2002 – 2005 pokračovala v štúdiu na University Of Vienna, Vienna Biocenter, kde získala titul PhD. v odbore molekulárna biológia. Od roku 2006 je vedeckou pracovníčkou na Oxford University, Sir William Dunn School of Pathology vo Veľkej Británii. 

V roku 2008 dosiahla medzinárodný úspech publikáciou v prestížnom časopise Cell. V tom istom roku jej bola udelená Cena Oxford University za výnimočný prínos za rok 2008. V rámci ocenenia Vedec roka SR zvíťazila v kategórii Mladý výskumník SR za rok 2008. Toto ocenenie získala za unikátny objav regulácie transkripcie kohezínom, cirkulárnou molekulou, ktorej primárna funkcia spočíva v kohézii sesterských chromatíd. V roku 2011 získala ocenenie Vedkyňa roka UK a Írska: L’Oreal/UNESCO Women in Science UK and Ireland 2011.

MA Monika Gullerová, PhD., bude hosťom vedeckej kaviarne Veda v CENTRE – Letný špeciál dňa 19. júla 2012 (štvrtok) o 16. hod. v konferenčnej sále Centra vedecko-technických informácií SR (CVTI SR), Lamačská cesta 8/A v Bratislave. Vystúpi s prednáškou na tému Vypínanie génov – dizajn pre ideálnu bunku.  

Témou jej prednášky bude “transcriptional gene silencing” čiže transkripčné vypínanie génov pomocou konvergentnej transkripcie v ľudských bunkách. Na túto novú metódu na vypínanie génov  má spolu s Oxford University patent. Transkripčné vypínanie génov pomocou konvergentnej transkripcie je nielen atraktívne pre biotechnologický priemysel, ale zároveň otvára brány pre novú vedeckú oblasť, keďže vypínanie génov na úrovni transkripcie nie je v ľudských bunkách popísané.

Zdroj: osobnosti.sk

Foto: Archív M. Gullerovej

Veda v CENTRE_plagát

(MB)

Copyright © 2008-2014 Centrum vedecko-technických informácií SR