
prof. Dr. Ivan Lefkovits, PhD.
Univerzitná klinika v Bazileji
Hosťom Vedy v CENTRE dňa 21. 11. 2013 o 17.00 hod. bude medzinárodne uznávaný slovenský vedec, známy molekulárny biológ a imunológ prof. Dr. Ivan Lefkovits, PhD., z Univerzitnej kliniky v Bazileji, ktorý sa svojimi mimoriadnymi úspechmi v oblasti imunológie vypracoval v zahraničí medzi špičku svetovo uznávaných imunológov.
Ivan Lefkovits (1937) pochádza z Prešova. Absolvoval štúdium na Akadémii vied v Prahe. Po odchode do nemeckého Frankfurtu nad Mohanom sa začal venovať imunológii. Dostal sa do tímu dánskeho vedca Nielsa Jerneho, svetoznámeho imunológa, neskoršieho nositeľa Nobelovej ceny za medicínu, ktorý si ho vybral na vybudovanie Imunologického inštitútu v Bazileji (Basel Institute for Immunology) vo Švajčiarsku. Od roku 1970 práve tam prof. Letkovits spolu so svojim tímom realizoval základný výskum genetických a biochemických pravidiel funkcie zdravého imunitného systému a príčin, ktoré spôsobujú ochorenia. Oblasťou jeho vedeckého bádania bola klonálna protilátková odpoveď zdravého i chorého organizmu. Objasnením mechanizmu buniek vytvárajúcich monoklonálne protilátky otvoril možnosť účinnej liečby mnohých závažných ochorení, vrátane rakoviny. Jeho hlavným prínosom bolo vypracovanie metodiky presného rozlíšenia, kvantifikovania a izolovania zdravých i poškodených buniek. V spomínanom ústave pracoval až do roku 2002 – do úspešného zavŕšenia jeho činnosti, ktorý bol korunovaný vytvorením metodológie produkcie monoklonálnych protilátok a tromi Nobelovými cenami z oblasti medicíny.
V novembrovej vedeckej kaviarni, ktorú pod názvom Veda v CENTRE tradične zorganizovalo Národné centrum pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti pri CVTI SR, sa v téme Protilátky: od Nobelových cien k novodobým liekom, dozvieme, čo sú to monoklonálne protilátky a ako vzniká v organizme takmer neobmedzený repertoár protilátok. V prednáške sa spolu s prof. Lefkovitsom vyberieme na dlhú a úspešnú cestu históriou ústavu, ktorého pracovnou náplňou bol výskum „imunologickej špecifity“. Vyberieme sa na cestu od prvej bunkovej fúzie, v ktorej bola vytvorená protilátka s preddefinovanou špecifitou, až po jej široké, takmer masové využitie v súčasnej medicínskej praxi. Prof. Lefkovits nám priblíži činnosť ústavu v priebehu vyše troch desaťročí jeho existencie, počas ktorej tam pracovalo vo výskume viac ako 500 vedeckých pracovníkov takmer z celého sveta. Mnohí z nich prispeli k vytvoreniu dôležitých liekov na báze monoklonálnych protilátok, ktoré sa v praxi využívajú najmä na terapeutické, diagnostické a preventívne účely. Dozvieme sa, že v súčasnosti je vo svete k dispozícii 12 takýchto liekov a ďalších 160 je vo vývojovom štádiu.
V neformálnej a priateľskej atmosfére pri káve sa môžete do diskusie zapojiť aj vy. Vedecká kaviareň Veda v Centre sa koná v budove Centra vedecko-technických informácií SR (CVTI SR) na Lamačskej ceste 8/A, na Patrónke. Vstup na podujatie je pre verejnosť voľný!
(zh, mb)
Súvisiaci článok: Slovák, čo stál pri prevrate v medicíne