prof. Mgr. Milan Kováč, PhD.
Katedra porovnávacej religionistiky na Filozofickej fakulte UK v Bratislave, Slovenský archeologický a historický inštitút v Bratislave
Milan Kováč (1967) pochádza z Ilavy. Študoval na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského, najskôr filozofiu a históriu (1990 – 1995), kde dosiahol Mgr. stupeň vzdelania, a v rokoch 1992 – 1996 religionistiku (Mgr.) Doktorandské štúdium absolvoval na University of Uppsala (PhD., 1998) a Universidad Nacional Autónoma de México (PhD., 1999).
Profesor Milan Kováč je mayológ, religionista a kultúrny antropológ, medzinárodne uznávaný vedec a odborník na výskum mayskej kultúry. Je vedúcim Katedry porovnávacej religionistiky na Filozofickej fakulte Univerzity komenského v Bratislave. Už piaty rok vedie výskumný projekt Slovenského archeologického a historického inštitútu (SAHI) v Guatemale zameraný na Mayov, kde dosiahol objavy svetového rozmeru. Účasť v ďalších vedeckých projektoch, napr. v rámci projektu Mellon – Paris: „Preklad a komentáre pramenného diela Diega de Landu Relación de las cosas de Yukatán z roku 1566", v rámci projektu VEGA: „Náboženstvo súčasných mexických Indiánov".
Užšie odborné zameranie: Archaické náboženstvá a mytológie, Náboženstvá Mezoameriky, Kultúra a náboženstvo Mayov, Antropológia náboženstva Mayov-Lacandóncov, Metodológia religionistiky, Formy a symboly ľudovej viery a mágie.
Vydal samostatné knižné publikácie: Slnko jaguára. Náboženský svet Olmékov, Mayov a Aztékov. Chronos, Bratislava 2002, Lacandónci – Poslední praví Mayovia. Bratislava 2001 (spolu s T. Podolinskou) a Zlatý baran. Príbehy ľudovej viery a mágie spod hory Radzim. Brdárka 2004.
Profesor Mgr. Milan Kováč, PhD., bude hosťom vedeckej kaviarne pod názvom Veda v CENTRE dňa 29. novembra 2012 o 17.00 hod. v Centre vedecko-technických informácií SR, Lamačská cesta 8/A v Bratislave. Vo svojej prednáške na tému Mayské konce sveta oboznámi prítomných so základnými časťami mayských dejín, predovšetkým však s kolapsami, ktorých mali Mayovia v dejinách viac. Boli spôsobené najčastejšie veľkými vojnami, po ktorých dochádzalo k zásadným kultúrnym a civilizačným obratom. Medzi nimi zaujíma dôležité miesto aj kolaps na konci klasického obdobia, ktorý je známy aj ako záhadný a definitívny zánik Mayov. V prednáške ukáže, že hoci tento zánik stále nie je úplne vysvetlený, mayské dejiny po ňom pokračovali a pokračujú dodnes. Bude tiež prezentovať výsledky rozsiahleho výskumu Slovenského archeologického a historického inštitútu (SAHI). V záverečnej časti sa dotkne mayskej predpovede o zániku sveta na 21. 12. 2012, bude analyzovať mayské zdrojové nápisy k takýmto úvahám a priblíži najnovšie vedecké stanoviská.
Fotozdroj: uniba.sk
(MB)