Prejsť na hlavný obsah
Hlavná stránka Centrálneho informačného portálu MŠ SR
Hľadať
Ministerstvo školstva SR
Domov
Veda v SR
Veda v EÚ
Financovanie
Výsledky projektov V a V
Slovensky English
Centrálny informačný portál baner

Slovensku možno hrozia zemetrasenia 

 
Slovensko dnes 

(25.05.2010; Televízna stanica STV 1; Slovensko Dnes; 19.15; 1,5 min.; DRAGOŠEKOVÁ Andrea)

Janette ŠTEFÁNKOVÁ, moderátorka: Slovensku možno hrozia zemetrasenia. Pod zemou je veľa nahromadenej energie. Najohrozenejšie lokality sú oblasti stredného Slovenska, Malých Karpát a Komárna. Dnes o tom diskutovali v bratislavskej Vedeckej cukrárni.

Andrea DRAGOŠEKOVÁ, redaktorka: Ročne je na svete okolo milión zemetrasení.

prof. Peter MOCZO, seizmológ na UK a SAV: Ide o to, v akej veľkosti a povedzme v intervaloch magnitút, povedzme šesť, nula až sedem, nula momentových magnitút. Tých zemetrasení je asi 120.

A. DRAGOŠEKOVÁ: Zmienky o prvom ničivom zemetrasení u nás sú z 15. storočia. Zem sa vtedy zatriasla pri Banskej Štiavnici. Posledné väčšie záchvevy zeme sledovali v roku 1906 na Dobrej vode pri Piešťanoch.

P. MOCZO: Ak zvážime tektonický vývoj a túto zemetrasnú minulosť, nemôže nás prekvapiť podobné zemetrasenie niekedy v budúcnosti.

 Peter Moczo

 Vedecká cukráreň

A. DRAGOŠEKOVÁ: Našich ôsmich seizmológov sa však v súčasnosti trápi niečo iné. Ich nízke počty a rovnako malý záujem o štúdium vedy. Prednášky podobné tej dnešnej sa ukazujú ako efektívne nábory.

Bratislavskí stredoškoláci:

"Mohlo by to byť ako dobrá motivácia na štúdium."

"Pre tých, čo majú záujem, je to určite super."

Andrea PUTALOVÁ, vedúca Národného centra pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti.: O tieto naše vedecké cukrárne je veľmi veľký záujem. Teraz sa nám rozbehli cukrárne v Košiciach. Mali sme už aj cukráreň v Nitre.

 Andrea Putalová

 študentka


A. DRAGOŠEKOVÁ:
Následky zemetrasenia vo veľkom závisia od kvality zástavby. Podľa seizmológov by aj slovenskí projektanti mali omnoho viac zohľadňovať súčasné poznatky seizmológie.

Videorchív STV - Slovensko dnes, 25.5.2010

 Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o. (prepis spravodajstva)
(AP) 

Foto: STV1

Copyright © 2008-2014 Centrum vedecko-technických informácií SR