Prejsť na hlavný obsah
Hlavná stránka Centrálneho informačného portálu MŠ SR
Hľadať
Ministerstvo školstva SR
Domov
Veda v SR
Veda v EÚ
Financovanie
Výsledky projektov V a V
Slovensky English
Centrálny informačný portál baner

Profesor Michal Novák prednášal o Alzheimerovej chorobe v Centre vedecko-technických informácií SR v Bratislave 

 
 

(04. 10. 2010; Rozhlasová stanica Regina; Magazín Rádia Regina; 09.00; 6 min.; LÉNYIOVÁ Pavla)

Miroslav WURFL, moderátor: "Každých 7 sekúnd pribúda na svete nový prípad Alzheimerovej choroby. Našťastie sa zdá, že vynájdenie lieku je bližšie ako kedykoľvek predtým a to aj vďaka slovenskému vedcovi s nenápadným, ale presláveným menom profesorovi Michalovi NOVÁKOVI. Spoluobjaviteľ molekuly, ktorá spôsobuje Alzheimerovu chorobu nedávno prednášal v Centre vedecko-technických informácií v Bratislave na podujatí s podtitulom Veda v CENTRE. Ide o neformálne debaty vedcov s laickou verejnosťou pri káve a zákusku. Po prednáške profesora NOVÁKA oslovila Pavla LÉNYIOVÁ."

Pavla LÉNYIOVÁ, redaktorka: "Pred vyše 100 rokmi nemecký psychiater neuropatológ Alojz ALZHEIMER publikoval prelomový nález. Pri pitve psychicky chorej dementnej pacientky našiel v jej mozgu podozrivé klbká na neurónoch a ako prvý popísal znaky choroby, ktorá dostala prezývku Tichá epidémia ľudstva. Odvtedy však muselo prejsť ďalších 80 rokov, aby ľudstvo pochopilo čo ju spôsobuje. Významne k tomu prispel aj profesor Michal NOVÁK. Na začiatku jeho príbehu stojí celosvetový úspech. Ešte ako pracovník Virologického ústavu Slovenskej akadémie vied urobil ako prvý živý trojrozmerný výtlačok vírusu kliešťovej encefalitídy. Na to dostáva pozvánku do výskumného tímu v britskom Cambridge. Misia je ťažká, treba nájsť vinníka Alzheimerovej choroby. Podarilo sa to vďaka takzvaným molekulovým okuliarom, ktoré vyvinul práve slovenský vedec. Našli bielkovinu tau, ktorá je zodpovedná za deštrukciu mozgu. Neplechu spôsobuje ale iba poškodený proteín tau. Profesor NOVÁK vysvetľuje prečo."

Michal NOVÁK: "Tým, že časť jeho molekuly je odstránená, premení svoju štruktúru ako keby si prezliekol kabát a prestal vykonávať svoje funkcie. Jeho funkcia je budovať autodráhy, posuny informácií v neuróne z jedného na druhý, pretože buduje dráhy, takzvané mikatúry, po ktorých sa tovar, v úvodzovkách, v neuróne posúva, kdežto tento chorý tau tým, že zmenil svoju funkciu miesto toho, aby budoval tieto dráhy ich ničí, prestáva prenos vzruchu a informácie z jedného neurónu na druhý, ktorý je kľúčový pri vytváraní pamäti."

P. LÉNYIOVÁ: "Choré tau infikuje postupne aj svojich zdravých kolegov. Choroba sa desiatky rokov plazí, kým sa naplno prevalí. Kolega profesora NOVÁKA z Cambridge Claude WISCHIK teraz vyvíja liek, ktorý by odstránil príčinu choroby. Prešiel úspešne druhou fázou skúšok, pomohol všetkým 321 testovaným pacientom. Teraz ho čaká overenie na tisíckach chorých. Na začiatku idey stál aj profesor NOVÁK. Keď v meste Cambridge pozorovali pod mikroskopom choré vlákna, skúšali do nich pridávať farbivá a zistili, že Alzheimerove klbká sa pod ich vplyvom rozpletajú." 

Michal NOVÁK: "Keď som odišiel z Cambridge, Claude mal ideu, že toto by mohol byť liek a ďalej pokračoval vo výskume špeciálnych farbív, lebo v podstate liek rember je farbivo, ktoré dokáže rozplietať tieto Alzheimerove vlákna a tým pádom aj brániť ich šíreniu. Ovšem musíme byť opatrní. Druhá fáza skúšok bola veľmi optimistická a musíme si počkať na tú tretiu, aby sme mohli povedať áno, máme liek."

P. LÉNYIOVÁ: "Celosvetové náklady na liečbu tejto choroby predstavujú 460 miliárd eur, čo je vlastne jedno percento HDP celého sveta, a ak sa tento problém riešiť nebude, tak hrozí kolaps celého zdravotníckeho systému. Preto je dôležitá aj prevencia. Je viacero rizikových faktorov, ktoré túto chorobu spôsobujú. Existuje napríklad taký mýtus, že fajčením sa dá predchádzať Alzheimerovej chorobe."

M. NOVÁK: "Jedno je pravda, že nikotín stimuluje takzvané nikotínové receptory, ktoré sa nachádzajú na neurónoch v mozgu. Samozrejme, že stimulácia receptorov sa prejaví na činnosti tých neurónov, a preto sa verilo, že teda fajčenie by mohlo do určitej miery nahradiť taký liek, ktorý práve stimuluje tieto nikotínové receptory. Ovšem zistilo sa, že je opak pravdou, pretože tá neustála stimulácia, vy môžete stimulovať niečo do určitej miery, potom sa ten systém zosype. Nemôžete svoju výkonnosť kávou stimulovať donekonečna. To je obdobný príklad, že teda dám si jednu kávu, dve kávy, pomohli mi, ale tá tretia, štvrtá, desiata už so mnou nič neurobí, ale s tou štvrtou až desiatou kávou, teda v porovnaní s cigaretou, dostávam do seba nesmierne množstvo splodín, ktoré veľmi negatívne ovplyvňujú činnosť centrálneho nervového systému."

P. LÉNYIOVÁ: "Riziko Alzheimera zvyšuje aj stres, lebo oslabuje našu imunitu. Každý z nás má v mozgu ďalej aj opravára enzým apolipoproteín E, ktorý poruchy napráva. Sú však tri kategórie. Enzým číslo 4 je najlenivejší a ľudia, ktorí majú práve tento typ sú vo väčšom ohrození. Kam patríte sa dá zistiť zo vzorky krvi."

M. NOVÁK: "Pokiaľ viem, aký mám rizikový faktor, tak viem do určitej miery korigovať a pomáhať a brániť sa jeho negatívnemu účinku. Napríklad štvorka nemá rada údery do hlavy alebo nemá rada stres alebo nemá rada, keď príliš jeme mastné jedlá alebo používame nedobré enzýmy, alebo konzumujeme alkohol o nižšej kvalite a tak ďalej. Čiže všetkému tomu sa dá predísť, odbúrať a nerobiť tieto veci, starať sa o správne okysličenie mozgu a vlastne do určitej miery ten negatívny účinok tej štvorky sa nemá šancu prejaviť. Ale keby som napríklad na toto nedbal a by som, povedzme, sa venoval boxu alebo iným športom, kde mi hrozia časté údery do hlavy, tak by som hazardoval doslova s možnosťou, že tú Alzheimerovu chorobu dostanem. Napríklad je veľmi zaujímavá štúdia, ktorú som mal možnosť vidieť, u boxerov, ktorým zobrali likvor po boxe, majú zvýšenú hladinu práve skráteného tau v likvore. Mozgomiešny likvor je tekutina, ktorá obmýva náš mozog a miechu."

M. WURFL: "S profesorom Michalom NOVÁKOM spoluobjaviteľom molekuly spôsobujúcej Alzheimerovu chorobu sa rozprávala Pavla LÉNYIOVÁ. Vedec prednášal v bratislavskom Centre vedecko-technických informácií v cykle Veda v CENTRE. Ide o takzvanú vedeckú kaviareň, teda neformálne debaty vedcov a verejnosti pri káve. Podujatie organizuje Národné centrum na popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti a koná sa vždy v posledný štvrtok v mesiaci. V októbri to bude na tému rodových štúdií."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o. (prepis vysielania)
(MB) 

Copyright © 2008-2014 Centrum vedecko-technických informácií SR