Prejsť na hlavný obsah
Hlavná stránka Centrálneho informačného portálu MŠ SR
Hľadať
Ministerstvo školstva SR
Domov
Veda v SR
Veda v EÚ
Financovanie
Výsledky projektov V a V
Slovensky English
Centrálny informačný portál baner

Prednáška astrofyzika Norberta Wernera 

 
Norbert Werner 

(22.07.2010; Televízna stanica STV 1; Správy STV; 19.30; 2 min.; MINICH Filip)

Natália ŽEMBOVÁ, moderátorka: Rodák z Rožňavy, iba 27-ročný astrofyzik Norbert WERNER pracuje na výskumnom projekte pre NASA. Získal prestížny grant, ktorý mu umožňuje robiť výskum na Stanfordskej univerzite v Kalifornii. Sústredí sa na temnú stránku vesmíru, teda na to čo o ňom ešte nevieme. Dnes o svojich najnovších objavoch prednášal v Bratislave.

Filip MINICH, redaktor: Dáta s ktorými mladý vedec denne pracuje získava z kozmických ďalekohľadov. Tvrdí, že výskum v oblasti astrofyziky nie je o konkrétnych hmatateľných objavoch, ale skôr o poznávaní a budovaní teórií o Zemi a vesmíre. On sám sa venuje skúmaniu čiernych dier a vesmírnej hmoty.

Norbert WERNER, astrofyzik: Len 4,6 percent hmoty energie vesmíru tvorí normálna hmota, teda hmota tvorená z atómov, hmota z ktorej som zložený ja, z ktorej ste zložený vy, z ktorej je zložené všetko okolo nás.

F. MINICH: Drvivá väčšina vesmíru tak ostáva záhadou. Vyše 70 percent pozostáva z tmavej energie o ktorej vedci nevedia povedať viac, ako to, že existuje a rozhoduje o budúcnosti celého vesmíru.

N. WERNER: Nevieme presne čo to je, vieme to, že spôsobuje zrýchlené rozpínanie vesmíru čiže rozpínanie vesmíru sa stále zrýchľuje, zrýchľuje, zrýchľuje a je to vplyvom akejsi tmavej energie.

 Andrea Putalová F. MINICH: Zničenia Zeme alebo našej Slnečnej sústavy čiernou dierou sa obávať nemusíme. Dnešná prednáška bola súčasťou cyklu Veda v centre, ktorú organizuje Centrum vedecko-technických informácií. Už dva roky pravidelne každý mesiac prináša prednášky rôznych vedcov.

Andrea PUTALOVÁ, Národné centrum pre popularizáciu vedy a techniky: Vždy na nejakú zaujímavú tému či už je to z oblasti biológie či už je to z oblasti nejakých technologických vied.

F. MINICH: V minulosti tu prednášali napr. biochemik Jaromír PASTOREK alebo známy klimatológ Milan LAPIN.

Videoarchív STV 1 - Správy STV, 22. 7. 2010

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o. (prepis vysielania)
(AP)

Súvisiace články vo Vedeckom kaleidoskope:
Veda v CENTRE – Letný špeciál: Temná stránka vesmíru
N. Werner: Astronómia a vlastne veda vo všeobecnosti je medzinárodná

Copyright © 2008-2014 Centrum vedecko-technických informácií SR