Prejsť na hlavný obsah
Hlavná stránka Centrálneho informačného portálu MŠ SR
Hľadať
Ministerstvo školstva SR
Domov
Veda v SR
Veda v EÚ
Financovanie
Výsledky projektov V a V
Slovensky English
Centrálny informačný portál baner

Obrana bunky proti poškodeniu génov 

 
Logo Rádia Devín 

Pozvanie do augustového Laboratória na Rádiu Devín, cyklickej relácie o vede pripravovanej v spolupráci s Národným centrom pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti – CVTI SR, prijal prof. RNDr. Daniel Vlček, DrSc., z Katedry genetiky Prírodovedeckej fakulty UK v Bratislave a RNDr. Miroslav Piršel, CSc., z Ústavu experimentálnej onkológie SAV v Bratislave.

Šieste pokračovanie relácie Rádia Devín, Laboratórium bude zamerané na otázku, ako sa bunka bráni proti poškodeniu svojich génov.

V prvej časti rozhlasového laboratória predstaví profesor Vlček  zahraničné pracoviská v Baton Rouge a Durham a doktor Piršel Bethsedu, všetky tri v USA, kde obaja pôsobili na dlhodobejších pobytoch. Obaja pozvaní hostia vyjadria svoj názor na manažment vedy, ktorému sa profesor Vlček venoval ako vedúci katedry a prodekan Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského a doktor Piršel ako zástupca riaditeľa ústavu.

V druhej časti relácie sa budú hostia zamýšľať nad otázkami - čomu a ako sa bunka bráni, ako pozorujeme jej zápas s vonkajšími aj vnútornými vplyvmi a platí teória „hot spots“ o zvlášť citlivých miestach DNA a naopak o takých úsekoch, ktoré môžeme nazvať „lapače mutácií“?

Záverečná tretia časť bude patriť následkom zlyhania obranných mechanizmov bunky na ľudské zdravie.

Nalaďte si dňa 11. augusta (streda) o 21.30 hod. Rádio Devín a dozviete sa viac.

Z podkladov moderátora relácie Laboratórium RNDr. Gustáva Murína, PhD., spracovala Lucia Paulinyová

Predchádzajúce relácie si môžete vypočuť v audioarchíve NCP VaT, alebo v zvukovom archíve Slovenského rozhlasu.

Copyright © 2008-2014 Centrum vedecko-technických informácií SR