Prejsť na hlavný obsah
Hlavná stránka Centrálneho informačného portálu MŠ SR
Hľadať
Ministerstvo školstva SR
Domov
Veda v SR
Veda v EÚ
Financovanie
Výsledky projektov V a V
Slovensky English
Centrálny informačný portál baner

Laboratórium: Rezistencie choroboplodných baktérií na moderné antibiotiká 

 
Rádio Devín 

Hosťami relácie Laboratórium, ktorej vznik iniciovalo Národné centrum pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti - CVTI SR v spolupráci s Rádiom Devín prof. RNDr. Ján Turňa, CSc., vedúci Katedry molekulárnej biológie Prírodovedeckej fakulty UK v Bratislave a riaditeľ Centra vedecko-technických informácií SR (CVTI SR),  RNDr. Jana Korduláková  z Katedry biochémie Prírodovedeckej fakulty UK v Bratislave a Ing. Gabriela Borošová, ktorá pracuje na vývoji nových liečiv.

Druhé pokračovanie cyklickej relácie Laboratórium, sa zaoberá mimoriadne aktuálnou a aj závažnou témou rezistencie choroboplodných baktérií na moderné antibiotiká.

V dennej praxi sa stretávame s tým, že dnes už často nestačí, aby sme podstúpili liečebnú kúru jedným typom antibiotika a stále dôležitejší je cielený výber správneho, účinného antibiotika.

  V debate s pozvanými hosťami sa vychádza aj z informácií zverejnených v knihe Tak ako bohovia:

  • Pod dojmom víťazného ťaženia antibiotík vyhlásil hlavný chirurg Spojených štátov William H. Stewart v Bielom dome roku 1967 pred zhromaždením predstaviteľov zdravotníckych orgánov jednotlivých štátov a teritórií, že je čas zatvoriť knihu o infekčných chorobách a presmerovať pozornosť a prostriedky na iné zdravotnícke problémy. Toto optimistické konštatovanie sa ukázalo ako predčasné, kde nastal problém?
  •  Nástup antibiotík v polovine storočia vyvolal takú eufóriu, že ani keby sme sami chceli celosvetovo vyšľachtiť smrtonosné kmene odolné týmto liekom, nemohli by sme si počínať šikovnejšie. Penicilín, prvé masovo rozšírené antibiotikum, sa ako inovácia  dostalo do  zubných pást, pleťových a vlasových vodičiek, ba i do zmrzlín. Dokonca ho rozprašovali pri premietaní v kinách! To všetko kvôli zjednodušenej predstave, že sa budeme takto už preventívne liečiť. Invázia penicilínových produktov bola natoľko úspešná, že ho dnes niektoré smrtonosné kmene patogénov priam vyžadujú pre svoj rast. Toto sú teda podmienky napomáhajúce vzniku rezistencie na antibiotiká, aký je však samotný mechanizmus tohto evolučného javu?
  •  Od druhej svetovej vojny a hromadného použitia penicilínu bolo len do roku 1965 vyvinutých viac ako 25 000 rôznych antibiotických prípravkov. Je teda ešte vôbec možné prísť s novým liečivom tohto typu?

Odpovede na tieto a ďalšie aktuálne otázky sa dozviete 14. 4. 2010 (streda) o 21:30 hod. na Rádiu Devín v druhom pokračovaní cyklickej relácie o vede Laboratórium.

Spracoval moderátor relácie Laboratórium: RNDr. Gustáv Murín, PhD.

Stránka relácie

Copyright © 2008-2014 Centrum vedecko-technických informácií SR