Prejsť na hlavný obsah
Hlavná stránka Centrálneho informačného portálu MŠ SR
Hľadať
Ministerstvo školstva SR
Domov
Veda v SR
Veda v EÚ
Financovanie
Výsledky projektov V a V
Slovensky English
Centrálny informačný portál baner

Slovák pri zrode nového lieku 

 
Michal Novák 
Zdá sa, že vedci už majú  v rukách účinný nástroj v boji s  Alzheimerovu chorobou. Je ním liek s testovacím názvom Rember. Tento unikátny liečivý prípravok, na ktorý čaká niekoľko miliónov chorých ľudí, vyvinuli americkí výskumníci, ktorým vo veľkej miere pomohol aj náš vedec Michal Novák.

Alzheimerova choroba, nazývaná aj tichá epidémia ľudstva, sa začína vo veľmi skorom období. Podľa Michala Nováka , jedného z najvýznamnejších odborníkov na Alzheimerovu chorobu na svete, je táto choroba niekoľko desaťročí  ticho a klinicky sa prejaví až neskôr. Vyvracia  tak mýtus, ktorý chorobu označuje za ochorenie starých ľudí. Štúdie ukázali, že na svete pribudne každých sedem sekúnd nový pacient s demenciou, z toho až 75 percent má Alzheimerovu chorobu.

Pravdepodobným pôvodcom Alzheimerovej choroby je proteín tau. Prof. MVDr. Michal Novák, DrSc., riaditeľ Neuroimunologického ústavu SAV v Bratislave, ešte v roku 1993 ako vedúci tímu v Cambridge objavil molekulovú podstatu zlyhania tau proteínu pri tomto ochorení. Zistil, že tau proteín pri Alzheimerovej chorobe zmení svoju štruktúru a tým aj funkciu a začne komunikovať s celým radom nesprávnych bielkovín. Okrem toho blokuje aj „svojich zdravých bratov", čo má za následok vážne poruchy pamäti.

Jediným účinným preventívnym prostriedkom proti starnutiu mozgu je pamäťový tréning, ktorý udržiava mozog aktívnym. Precvičovanie mozgu je potrebné v každej životnej etape. V liečbe Alzheimerovej choroby je potrebná predovšetkým osveta. Pacientom, ktorí už touto chorobu trpia, lekár môže predpísať len lieky zmierňujúce symptómy Alzheimerovej choroby. Avšak liek, ktorý by ju liečil, neexistuje.

Pacientom, ktorí majú túto chorobu však teraz svitá nádej v boji o svoju pamäť. Nový liek s účinnou látkou metyltionium chlorid sa zatiaľ testuje a u nás by mohol byť dostupný o 4 roky.
.
Zdroje:
Zzz.sk
Aktualne.sk
STV1
fotozdroj:
Zzz.sk

Spracovala Ľubica Fordinálová
Copyright © 2008-2014 Centrum vedecko-technických informácií SR