Prejsť na hlavný obsah
Hlavná stránka Centrálneho informačného portálu MŠ SR
Hľadať
Ministerstvo školstva SR
Domov
Veda v SR
Veda v EÚ
Financovanie
Výsledky projektov V a V
Slovensky English
Centrálny informačný portál baner

Nadácia Intenda ocenila najlepších vedcov 

 
 

(20. 11. 2013; Televízna stanica STV 1; Správy RTVS; 19.00; por. 17/28; GOMBOŠOVÁ Iveta)

Janette ŠTEFÁNKOVÁ, moderátorka: Inteligentný robot, ktorý dokáže reagovať na potreby i pocity starších a hendikepovaných ľudí  aj to je jeden z projektov, na ktorom pracujú mladí vedci zo Slovenska. Šiestich z nich ocenili za výskumy. Dostali tiež grant na dokončenie rozbehnutých projektov.

Iveta GOMBOŠOVÁ, redaktorka: Predstavte si, že by na geriatrii nepomáhali ľuďom iba sestričky, ale aj roboti, ktorí by dokázali pomáhať pri každodenných aktivitách. Doktorandka z Technickej univerzity pracuje na softvéri, vďaka ktorému sa robot dokáže vcítiť aj do emócií ľudí. S pomocou kamery a hĺbkového senzora rozpoznáva pohybové vzory človeka a jeho gestá, ku ktorým si priraďuje emóciu. Títo umelí pomocníci tiež dokážu rozprávať a porozumieť ľudskej reči.

Mária VIRČÍKOVÁ, autorka, doktorandka TUKE: Snažím sa, aby roboty pomáhali najmä starším ľuďom a potom aj nejakým sociálne hendikepovaným, hlavne deťom. Takže chcela by som zaviesť roboty napríklad aj do fakultnej nemocnice v Košiciach, alebo možno do nejakých geriatrických ústavov.

I. GOMBOŠOVÁ: A práve v tomto by jej mohol byť nápomocný grant od nadácie Intenda vo výške 3 tisíc eur, ktorý získala za svojho sociálne cítiaceho robota. Ocenení boli spolu šiesti doktorandi za projekty v rôznych oblastiach.

Bohdan SMIEŠKA, riaditeľ nadácie Intenda: Propagujeme dôležitosť a význam vedy pre mladých ľudí a medzi mladými ľuďmi, pretože si myslíme, že veda a výskum má zásadný dopad na rozvoj tejto spoločnosti alebo akejkoľvek spoločnosti.

I. GOMBOŠOVÁ: Pred dvoma rokmi získal grant aj Boris HUDEC za výskum pokročilých mikroelektronických pamäťových štruktúr.

Boris HUDEC, ocenený pred dvoma rokmi: Tento grant mi dal možnosť zviditeľniť svoj výskum na svetových konferenciách. Človek rozpráva s ľuďmi o tom svojom výskume, tak nadviazali sme aj na základe toho nejakú spoluprácu s jedným veľkým výskumným centrom v Belgicku.

I. GOMBOŠOVÁ: Projekty mladých vedcov hodnotila expertná komisia pozostávajúca z nezávislých odborníkov. Tento rok bolo do súťaže nominovaných 81 výskumov. Iveta GOMBOŠOVÁ, RTVS.

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o. (prepis vysielania)
(MB)
 
 

Copyright © 2008-2014 Centrum vedecko-technických informácií SR