Prejsť na hlavný obsah
Hlavná stránka Centrálneho informačného portálu MŠ SR
Hľadať
Ministerstvo školstva SR
Domov
Veda v SR
Veda v EÚ
Financovanie
Výsledky projektov V a V
Slovensky English
Centrálny informačný portál baner

Testuje sa nová generácia sietí 4G 

 
 

(14. 11. 2013; Televízna stanica STV 1; Správy RTVS; 19.00; por. 23/25; SÓRAT Filip)

Janette ŠTEFÁNKOVÁ, moderátorka: Internet na Slovensku bude opäť rýchlejší. Už zajtra spúšťa jeden z operátorov prvú mobilnú 4G sieť. V prvej fáze pokryje 5 miest  Nitru, Trnavu, Žilinu, Banskú Bystricu a Prešov. Do troch mesiacov by už sieť mala byť na 20-tich percentách nášho územia.

Filip SÓRAT, redaktor: Nová generácia sietí pre mobilné zariadenia umožní rýchlejšie sťahovanie dát, kratšiu odozvu siete a lepšie využívanie smartfónov a tabletov. V piatich mestách zajtra začne fungovať v plnej prevádzke nový vysokorýchlostný mobilný internet.

Miroslav MAJOROŠ, generálny riaditeľ mobilného operátora: Máme k dispozícii technológiu, ktorá je za rozumné ceny a druhý dôvod je, že máme k dispozícii frekvenciu, ktorú môžeme na toto využiť. A samozrejme už aj dostatočný počet telefónov a tabletov, ktoré sú na túto technológiu pripravené.

F. SÓRAT: V Bratislave, Košiciach a Trenčíne LTE technológia zatiaľ nebude k dispozícii kvôli blízkosti hraníc. Dôvodom je skutočnosť, že frekvencie, ktoré sa používajú presahujú do iných krajín, čo momentálne dohody nedovoľujú. Nová sieť prinesie podľa odborníkov na Slovensko vyšší štandard.

Ján TRANGEL, redaktor portálu mobilmania: Technológia LTE, tak ako je v súčasnosti dostupná, je určená skôr pre technologicky náročnejších používateľov, ľudí, ktorí vyžadujú vyslovene vysoké rýchlosti pripojenia.

F. SÓRAT: Rýchlejšiemu zavedeniu novej technológie doteraz bránil nedostatok frekvenčných pásem pre LTE. Práve v týchto dňoch však prebiehajú na telekomunikačnom úrade tendre na nové pásma, čo by mohlo situáciu zmeniť.

Jozef ORGONÁŠ, zástupca šéfredaktora PC Revue: Aby tá technológia mohla rásť, v budúcnosti musíme ešte pár týždňov aj mesiacov počkať na ukončenie tých tendrov. Potom tá technológia bude uvedená aj u ostatných operátorov určite, pretože tie dáta sú tým nosným prvkom.

F. SÓRAT: Vysokorýchlostný internet využijú najmä užívatelia pri mobiloch, tabletoch či notebookoch. Nárast rýchlosti by mal byť podľa odborníkov 5 až 10-násobne vyšší ako doteraz pri mobilnom internete. Filip SÓRAT, RTVS.

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o. (prepis vysielania)
(MB)
 

Copyright © 2008-2014 Centrum vedecko-technických informácií SR