Prejsť na hlavný obsah
Hlavná stránka Centrálneho informačného portálu MŠ SR
Hľadať
Ministerstvo školstva SR
Domov
Veda v SR
Veda v EÚ
Financovanie
Výsledky projektov V a V
Slovensky English
Centrálny informačný portál baner

Výstava o Johannesovi Gutenbergovi na Spiši 

 
logo STM 

Do 31. augusta potrvá vo vysunutej expozícii – História baníctva na Spiši, výstava  Johannes Gutenberg, zakladateľ kníhtlačiarenského umenia a staršie tlače vo  fondoch Slovenského technického múzea, spišských múzeí a knižníc.


Miesto: Slovenské technické múzeum Košice – Expozícia História baníctva na Spiši
Mesto:  Spišská Nová Ves

Johannes Gutenberg vynašiel kníhtlač pred viac ako 500 rokmi. Prišiel s myšlienkou pomocou jednotlivých kovových písmen vysádzať a vytlačiť akýkoľvek text, čo celú tlač podstatne zlacnilo a urýchlilo. Po dvadsať rokov trvajúcich pokusoch začal tlačiť bibliu. Tlač biblie dokončil po troch rokoch, okolo roku 1455. Jeho biblia je dodnes jednou z najvzácnejších kníh. Gutenbergovo umenie sa rýchlo rozšírilo po celom svete. S počtom kníh rástol aj počet čitateľov. Ako rástol počet čitateľov, tak sa šírilo vzdelanie a veda. Žiaden vynález neurýchlil všeobecný pokrok do takej miery, ako Gutenbergov vynález.

Samotná výstava prezentuje zbierkové predmety tlačiarenskej techniky prevažne zo zbierky polygrafie fondu Slovenského technického múzea (STM), v rámci ktorého je snaha prostredníctvom strojovej techniky aspoň z časti prezentovať významný odbor, akým bezpochyby polygrafia je. Zbierka polygrafie STM dokumentuje technologickú postupnosť tlačiarenskej výroby, od sádzacích strojov, cez tlačiarenské lisy až po rezačky, perforovacie stroje, zošívačky, ako aj menšie zariadenia používané v kníhviazačských dielňach. Zodpovedajú obdobiu a úrovni polygrafickej techniky prevažne v 1. polovici 20. storočia.

Pre veľkú hmotnosť a náročnosť prepravy je viacero autentických dokumentov vývoja polygrafie vystavených vo forme dvojrozmerných plošných materiálov, napr. sádzací stroj typograf, ktorý nahradil ručnú prácu sadzačov alebo kameňotlačiarenský lis, ktorý prezentujeme prostredníctvom dvojrozmerných a audiovizuálnych dokumentov. Z hodnotného trojrozmerného materiálu môžeme spomenúť perforovací stroj z 20-tych rokov 20. stor., kníhtlačiarenské lisy z prvej polovice 20. stor., kombinované prístroje – lisy s rezačkou, rôzne štočky, tlačiarenský mobiliár s kompletným vybavením a. i.
Časť výstavy venovaná starším tlačiam predstavuje výber vzácnych titulov literatúry historicko-technického charakteru z fondu Slovenského technického múzea, ktorý obsahuje viac ako 16 000 exemplárov.
Návštevník na výstave má nielen možnosť vidieť dobové kníhtlačiarenské lisy a kovové štočky, historické tlače, ale žiaci a študenti si môžu vyskúšať ako sa ručne používali štočky s písmenami a zistiť, ako „čítajú“ nevidiaci.

 Zdroj:

 Slovenské technické múzeum v Košiciach – tlačová správa

(MI)

Copyright © 2008-2014 Centrum vedecko-technických informácií SR