Prejsť na hlavný obsah
Hlavná stránka Centrálneho informačného portálu MŠ SR
Hľadať
Ministerstvo školstva SR
Domov
Veda v SR
Veda v EÚ
Financovanie
Výsledky projektov V a V
Slovensky English
Centrálny informačný portál baner

Študent roka navrhuje ako uľahčiť komunikáciu nepočujúcim, ďalší je zase držiteľom slovenského rekordu v atletike 

 
logo STU 

Pri príležitosti Dňa študentov ocení rektor Slovenskej technickej univerzity Robert Redhammer 40 študentov – úspešných mladých vedcov, študentov a športovcov.

Slávnostné odovzdávanie ocenení sa uskutoční v pondelok 18. novembra o 10.00 v budove Rektorátu STU na Vazovovej ulici (zasadačka A 212). Študenti si prevezmú ocenenie a tiež mimoriadne finančné štipendium.

čšina študentov získala ocenenie za vynikajúce študijné výsledky a za vedecký výskum. Medzi takých patrí Pavol Konopka z Materiálovotechnologickej fakulty STU, ktorý je súčasťou tímu zaoberajúceho sa materiálovým výskumom a ovplyvňovaním a zlepšovaním vlastností materiálov. Pavol Konopka sa orientuje konkrétne na supravodivé vlastnosti materiálov a skúma, ako ich zlepšiť zmenami štruktúry materiálov.

Medzi študentmi roka navrhnutými za Fakultu architektúry je Pavol Vaško, ktorý sa venuje navrhovaniu adizajnu moderných prístrojov pre nepočujúcich. Tie im môžu uľahčiť zachytávanie komunikácie v prostredí, kde nemôžu odčítať z pier hovoriaceho. (napr. v aute, na prednáškach).

Študent Stavebnej fakulty STU Imrich Lipták sa venuje navrhovaniu automatických monitorovacích systémov mostných konštrukcií.

Za Fakultu informatiky a informačných technológií STU si cenu prevezme Ivan Srba, člen PeWe (Personalized Web) tímu. Členovia tohto tímu navrhujú budúcu podobu internetu. Vyvíjajú metódy ako získať z webu informácie šité na mieru každému používateľovi a ako web urobiť aktívnym, napríklad poznámkovaním. Na fakulte poznatky tohto tímu aj uplatňujú v praxi pri výučbe – študenti využívajú digitálnu knižnicu obohatenú o možnosť robiť si poznámky, ktoré pomáhajú novým používateľom vyhľadať odporúčanú literatúru presnejšie. Jednou z oblasti výskumu je aj využitie záberov z kamier na PC pri kvalitnejšom a osobnejšom vyhľadávaní na internete.

Fakulta elektrotechniky a informatiky STU na cenu Študent roka 2013 nominovala Dávida Raua, ktorý sa venuje robotike, konkrétne vývoju automatického samonavigovacieho automobilu aAntona Kuzmu, ktorý sa venuje výskumu voblasti organickej elektroniky afotonických štruktúr.

Za Strojnícku fakultu STU je medzi nominovanými študentka Daniela Welnitzová, ktorá je členkou tímu FME Racing Team. Tento tím zostrojil formulu – auto s najnižšou spotrebou na Slovensku, ktoré Denisa riadila na medzinárodných pretekoch.

Za výsledky všporte či umení získa cenu 14 študentiek a študentov, medzi nimi predovšetkým Adam Zavacký, študent Fakulty chemickej a potravinárskej technológie STU a člen TJ Slávia STU. Adam je držiteľom dvoch rekordov SR v behu mužov na 100 metrov. Tento rok získal 1. miesto na Majstrovstvách SR v behu na 100 metrov a je prvým šprintérom – Slovákom v histórií, ktorý bežal 100 metrov na Majstrovstvách sveta.

Ocenenie a štipendium, ktoré pri tejto príležitosti študenti získajú, má motivovať ich, ale aj ďalších študentov k práci na sebe tak, aby dosahovali stále lepšie výsledky. Samotné odovzdávanie ocenení je tiež priestorom na diskusiu študentov a vedenia Slovenskej technickej univerzity.

Na podujatí vás radi privítame. Ak máte záujem ospracovanie príbehov študentov, dajte nám vedieť a my vám s nimi sprostredkujeme kontakt.

Kontakt pre médiá: Andrea Hajdúchová, manažérka pre komunikáciu, Slovenská technická univerzita
andrea.hajduchova@stuba.sk   +421 917 669 205     www.stuba.sk

____________________________________________________________________________

Slovenská technická univerzita vBratislave (STU) je modernou, výskumno-vzdelávacou inštitúciou. Vroku 2012 sa umiestnila na 101.-150. mieste vprestížnom Šanghajskom rebríčku ARWU TOP 200 svetových univerzít v počítačových vedách. Je to doposiaľ najlepšie umiestnenie slovenskej univerzity v medzinárodnom porovnaní. Podľa rebríčka ARRA je najlepšou univerzitou pre chemické technológie a technické vedy.  STU je držiteľkou ECTS label, čo je znak, že všetky študijné programy sú v súlade s európskym kreditovým systémom a sú uznávané v zahraničí. Ročne študuje na siedmych fakultách STU 17-tisíc študentov. Vzdelávanie vychádza z vlastného vedeckého výskumu a je orientované na potreby praxe. Absolventi patria k najúspešnejším a najlepšie zarábajúcim na trhu práce.

(AO)

Copyright © 2008-2014 Centrum vedecko-technických informácií SR