Prejsť na hlavný obsah
Hlavná stránka Centrálneho informačného portálu MŠ SR
Hľadať
Ministerstvo školstva SR
Domov
Veda v SR
Veda v EÚ
Financovanie
Výsledky projektov V a V
Slovensky English
Centrálny informačný portál baner

Jaskyňa TU Zvolen 

 
 

(24.07.2013; Rozhlasová stanica Regina; Mozaika domova Banská Bystrica; 15.10; 6,00 min.; GRAJCIAROVÁ Janka)

Janka GRAJCIAROVÁ, moderátorka: Tak, už sa nám to kráti. Takto si hovoria často študenti, keď sa pozrú do kalendára počas prázdninového obdobia. No je to naozaj tak. Prázdninové dni idú jeden po druhom a v novom školskom roku budú študenti lesníctva na Technickej univerzite vo Zvolene už naplno využívať unikátne zariadenie, jediné na Slovensku a ojedinelé aj vo svete. Ide o takzvanú virtuálnu jaskyňu s 3D simuláciou, ktorá umožní študentom naprogramovať si v reálnej podobe aj to, ako bude vyzerať už teraz zasadený les o niekoľko desaťročí. Prvú jaskyňu takéhoto typu skonštruovali v Spojených štátoch v Illinois na univerzite v 90-tych rokoch minulého storočia. Na Technickej univerzite vo Zvolene pridali rôzne vylepšenia. Jaskyňa sa nachádza v najnovšej časti univerzity v hale vedecko-experimentálnych pracovísk, kde ma sprevádzal Marek FABRIKA, vedúci Katedry hospodárskej úpravy lesov a geodézie a autor projektu.

Marek FABRIKA: Je to vlastne veľká kocka alebo kváder, kde na steny tejto kocky alebo kvádra, na vnútorné steny sa premieta obraz, čiže ten obraz vás kompletne obkolesuje a ten obraz je dokonca aj stereoskopický. To znamená tak, ako keď deti chodia do kina, majú na očiach tie 3D okuliare, tak to isté máme aj my v tej virtuálnej jaskyni. Naša jaskyňa je špecifická v tom, že je jedna z mála v Európe, najbližšiu jaskyňu, o ktorej vieme je v Poľsku, ďalšia je v Rakúsku a ďalšia je Dortmunde, ak sa dobre pamätám v Nemecku, ale naša jaskyňa je výnimočná v tom, že premieta sa na všetkých päť stien. Na spodnú, vrchnú, pravú, ľavú a prednú. Väčšinou jaskyne, ktoré existujú vo svete, majú iba štyri steny, na hornú sa nepremieta, lebo je to technického hľadiska náročnejšia konštrukcia. Nám sa tú konštrukciu podarilo urobiť.

J. GRAJCIAROVÁ: Jaskyňa je v podstate názov, značka, ale my nevstúpime do jaskyne, ale do virtuálneho lesa, už sme sa vyzbrojili návlekmi, aby sme neprášili, treba sa ešte špeciálne nejakým spôsobom pripraviť?

M. FABRIKA: Možno psychicky na ten zážitok z tej virtuálnej jaskyne. Je to zariadenie, ktoré je náročné na tú čistotu, pretože je séria štrnástich projektorov, ktoré musia byť presne umiestnené na premietacie plochy, to znamená, nesmú sa pohnúť ani o milimeter, tak isto steny musia byť kompletne čisté. Zrkadlá, na ktoré sa premieta nad jaskyňou, pod jaskyňou a sklo, po ktorom sa chodí, musí byť tak isto čisté, preto tie návleky a ten bezprašný režim.

J. GRAJCIAROVÁ: Máte tu na takom malom stolíku pripravené okuliare, ako sme spomínali, pravdepodobne na 3D efekt, aby bol teda lepšie vnímateľný a je to taká presklená kocka, v strede miestnosti, do ktorej sme sa dostali po sklenených schodoch. No vyzerá to tu naozaj ako vo vedecko-fantastickom filme a to je ešte asi len začiatok.

M. FABRIKA: Tá kocka vyzerá ako možno v NASA, keď sa stavalo Apollo, a je to aj kvôli tomu, že my premietame na spodnú stenu. Takže sme museli tú kocku zdvihnúť do vzduchu, preto tie schodíky. Vlastne séria štyroch projektorov premieta cez zrkadlá, systém odrazu zrkadiel na spodnú stenu a séria projektorov aj na vrchnú stenu stropu. A potom zboku tak isto séria projektorov z každej strany. Takže vyzerá to tak futuristicky a je to aj veľmi atraktívne pre tých študentov a výskumných pracovníkov, keď to prvýkrát vidia.

J. GRAJCIAROVÁ: Prečo takáto zložitá technológia, keď môžeme ísť rovno do lesa?

M. FABRIKA: To je veľmi zaujímavá a dôležitá otázka. Viete, problém lesníctva je ten, že les rastie sto rokov. To znamená, bežný smrteľník a bežný človek vlastne nemôže ani vidieť výsledky svojich zásahov do lesa. My na našej katedre sme vyvinuli softvér, hovoríme tomu rastový simulátor, ktorý dokáže prognózovať vývoj lesa do budúcnosti, volá sa Sibyla. Práve táto virtuálna jaskyňa je taká hardvérová nadstavba, kde dokážeme po virtuálnom lese chodiť, dokážeme v ňom robiť zásahy, môžeme robiť rôzne variantné zásahy a pomocou toho softvéru môžeme robiť prognózy. A môžeme vidieť, ako to bude vyzerať o 20, o 30, o 40 rokov, čo v reále vidieť nemôžeme. Z tohto hľadiska je toto zariadenie veľmi pokrokové a myslím si, že pre lesníctvo aj veľmi dobré a využiteľné.

J. GRAJCIAROVÁ: Dá sa tu naprogramovať ktorýkoľvek les, ktorý majú štátne lesy pod svojim dohľadom vo svojej starostlivosti.

M. FABRIKA: Virtuálna jaskyňa je napojená na rastový simulátor Sibyla, o ktorom som vravel a tento rastový simulátor je prispôsobený pre získanie údajov z bežnej lesnej prevádzky. To znamená, my môžeme v tomto rastovom simulátore vytvoriť východiskový les kdekoľvek na Slovensku z údajov bežnej lesnej prevádzky a my tým údajom hovoríme bežný hospodársky plán, alebo program starostlivosti o les, kde každý lesník si nalistuje pre každý lesný porast aké sú tam dreviny, aké majú parametre a my toto vieme do tohto rastového simulátora natiahnuť, vytvoriť a použiť v jaskyni.

J. GRAJCIAROVÁ: Virtuálna jaskyňa je len jedným zo zariadení v novej hale vedecko-experimentálnych pracovísk, ktorú otvorili toto leto na Technickej univerzite vo Zvolene. V jej útrobách sa nachádzajú aj ďalšie unikátne technológie, ktoré posunuli možnosti štúdia na úplne novú úroveň. Projekt podporila Európska únia sumou skoro 4 milióny eur a univerzita vyčlenila z vlastných zdrojov 204-tisíc eur.

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o. (prepis vysielania)
(AO)

 

Copyright © 2008-2014 Centrum vedecko-technických informácií SR