Prejsť na hlavný obsah
Hlavná stránka Centrálneho informačného portálu MŠ SR
Hľadať
Ministerstvo školstva SR
Domov
Veda v SR
Veda v EÚ
Financovanie
Výsledky projektov V a V
Slovensky English
Centrálny informačný portál baner

Zemetrasenia sa na Slovensku môžu vyskytovať častejšie 

 
 

(02. 09. 2013; Rozhlasová stanica Regina; Žurnál Rádia Regina; 17.00; por. 9/16; KARÁSEKOVÁ Klaudia)

Marína DEBNÁROVÁ, redaktorka
: „Zemetrasenia na Slovensku sa v budúcnosti môžu vyskytovať častejšie.Naznačujú to merania deformácií zemského povrchu v rámci európskeho projektu, na ktorom sa podieľajú aj odborníci Slovenskej technickej univerzity. Tento rok sa na južnom Slovensku v okrese Veľký Krtíš, niekoľkokrát zatriasla zem."

Klaudia KARÁSEKOVÁ, redaktorka: „Juh stredného Slovenska, ale aj niektoré ďalšie lokality, vystrašilo toto leto zemetrasenie. Epicentrum bolo v Maďarsku, no otrasy pocítili v júni a v júli aj niektorí obyvatelia v okrese Veľký Krtíš. Silnejšie záchvevy pocítili najmä v prihraničnej dedine Slovenské Ďarmoty."

Anketa:
„Zatváral som sliepky, prišiel som domov a naraz len taký náraz, sa pohlo všetko toto.“
„Vybehol som, som myslel že dáky vietor, lebo toto spadlo."

K. KARÁSEKOVÁ: „Zo strachom vybiehali z domov na ulicu 5. júna aj vo Vinici. Starosta Vinice Béla HRUBÍK spomína, čo zažívali v čase zemetrasenia."

Béla HRUBÍK:
„Všetci sme vybehli na ulicu. Ja som si myslel prvýkrát, že to bol nejaký výbuch. To bolo zemetrasenie, od nás asi dvadsať kilometrov."

K. KARÁSEKOVÁ: „V tomto roku u nás zaznamenali päť zemetrasení. Či nás čakajú aj ďalšie, nevedia seizmológovia dopredu predpovedať. Kristián CSICSAY z Geofyzikálneho ústavu Slovenskej akadémie vied."

Kristián CSICSAY: „Slovensko je z geologického hľadiska mladým, stále sa vyvíjajúcim regiónom. Máme informáciu o vyše 600 pocítených zemetraseniach, takže zemetrasenia na Slovensku nie sú ničím novým, ani výnimočným."

K. KARÁSEKOVÁ:
„Slovensko ale v budúcnosti môže byť nestabilnou časťou Európy. Naznačujú to merania deformácií zemského povrchu v rámci európskeho projektu CERGOP, na ktorom sa podieľajú aj odborníci zo Slovenskej technickej univerzity. Vyhodnocovanie pohybov zemského povrchu je podľa nich dôležité pri navrhovaní veľkých stavebných diel, ako sú jadrové a vodné elektrárne, ale aj mosty či diaľnice. Klaudia KARÁSEKOVÁ, RTVS."

 

 

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o. (prepis vysielania)
(MI)

Copyright © 2008-2014 Centrum vedecko-technických informácií SR