Prejsť na hlavný obsah
Hlavná stránka Centrálneho informačného portálu MŠ SR
Hľadať
Ministerstvo školstva SR
Domov
Veda v SR
Veda v EÚ
Financovanie
Výsledky projektov V a V
Slovensky English
Centrálny informačný portál baner

Pružná škrupina dinosaurieho vajca 

 
STV1 

(19.11.2013; Televízna stanica STV 1; Správy RTVS; 19.00; por. 15/27; SÓRAT Filip)

Moderátor: Teórie paleontológov vravia, že vajcia nemali vždy pevnú škrupinu. Slovenský vedec Martin KUNDRÁT sa dnes snažil túto hypotézu potvrdiť. Skenoval 75 miliónov rokov starú fosíliu dinosaurieho vajca.

Filip SÓRAT, redaktor: Ak by sa Martinovi KUNDRÁTOVI podarilo potvrdiť existenciu pružnej škrupiny dinosaurieho vajca, bol by prvý na svete, kto by dokázal teóriu Američana Jacka HORNERA. Skúmaná fosília pochádzajúca z mongolskej púšte Gobi je na prvý pohľad unikátna svojim deformovaným vzhľadom.

Martin KUNDRÁT, paleontológ: Pre vedeckú verejnosť by to znamenalo, že by sme narušili určité také všeobecné platné tvrdenia a to to, že dinosaury sa rozmnožovali rovnakým typom vajec ako ich potomkovia vtáky.

F. SÓRAT: Skenovanie robili v Inštitúte zobrazovacej diagnostiky v Trnave, kde majú špičkový CT skener jediný svojho druhu v strednej Európe. Pomocou neho je možné nahliadnuť do vnútra dinosaurieho vajca.

Vladimír NEUSCHL, primár Inštitútu zobrazovacej diagnostiky v Trnave: Rozlíšenie bolo zhruba 0,3 milimetra, takže tento obraz je čistý, trojdimenzionálny a možný ďalšieho spracovania.

F. SÓRAT: Po vzhliadnutí 3D modelu už bolo možné vysloviť prvé výstupy experimentu, ktoré naznačujú potvrdenie revolučnej hypotézy.

M. KUNDRÁT: Vo vnútri nevidieť znaky pozostatky po embryu dinosaura tzn. že potvrdzuje sa ten môj predpoklad, že sa narušila celková integrita vlastne toho vajíčka, ktoré malo už flexibilnú škrupinu.

F. SÓRAT: Získané údaje je potrebné ďalej analyzovať a potom ešte pozorovania overiť. Kompletné výsledky výskumu by mali byť preto k dispozícii až v priebehu budúceho roka. Filip SÓRAT, RTVS.

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o. (prepis vysielania)
(AO)

 

Copyright © 2008-2014 Centrum vedecko-technických informácií SR