Prejsť na hlavný obsah
Hlavná stránka Centrálneho informačného portálu MŠ SR
Hľadať
Ministerstvo školstva SR
Domov
Veda v SR
Veda v EÚ
Financovanie
Výsledky projektov V a V
Slovensky English
Centrálny informačný portál baner

Blíži sa kométa storočia 

 
 

(13. 11. 2013; Televízna stanica TA 3; Hlavné správy; 18.30; por. 10/15; KIRINOVIČ Pavol)

Lucia FARKASOVÁ, moderátorka: Už o pár dní budeme môcť na oblohe sledovať zaujímavý úkaz. Do blízkosti Slnka sa totiž dostane kométa, ktorú podľa všetkého uvidíme aj cez deň voľným okom. Niektoré odborné časopisy dokonca hovoria, že môže ísť o najjasnejšiu kométu storočia. Naši astronómovia tvrdia, že pôjde o naozaj zaujímavé nebeské divadlo.

Pavol KIRINOVIČ, redaktor: Kométa, ktorá sa blíži k Slnku sa volá Ison. Pred rokom ju spozorovali astronómovia v Rusku a už vtedy sa začalo hovoriť o tom, že jej prelet okolo Slnka by mohol byť pre ľudí poriadnym zážitkom. Astronómovia to najnovšie potvrdili, 29. novembra by sa mala zjaviť na našej oblohe. Dokonca ju budeme môcť sledovať počas dňa. A mala by vyzerať asi takto.

Ján SVOREŇ, Astronomický ústav SAV: Zhruba po 10. decembri začne byť viditeľná ráno pred východom Slnka. Zo začiatku to bude tesne pred východom Slnka, postupne stále skôr bude vychádzať. Až v druhej polovičke decembra už bude na oblohe celú noc.

P. KIRINOVIČ: Kométa, na ktorú sa budeme pozerať, má odhadový priemer 4,5 kilometra, teda ako stredne veľká hora. Od Zeme bude naozaj ďaleko, no okolo Slnka presviští v tesnej blízkosti.

J. SVOREŇ: 1,2 milióna kilometra to je síce, zdá sa, veľa, ale z astronomického hľadiska je to skutočne máličko a v podstate hovoríme, že prejde tesne nad povrchom Slnka.

P. KIRINOVIČ: O tom, že vzdialenosť v našom ponímaní je vo vesmíre zanedbateľná, svedčí aj fakt, že chvost kométy, ktorý tvorí para, je dlhý až 300 tisíc kilometrov. Aj to podľa astronómov vôbec nie je veľa. Kométy majú chvosty aj oveľa dlhšie.

J. SVOREŇ: Tie chvosty môžu byť až milióny kilometrov dlhé.

P. KIRINOVIČ: Kométa príde pre našich astronómov takpovediac ako darček. Observatórium na Skalnatom plese totiž oslavuje narodeniny  70 rokov od založenia. Pri tejto príležitosti vedci, okrem iného, opäť predstavili nový ďalekohľad, ktorý by mali v observatóriu nainštalovať už na budúci rok. Pôjde o najmodernejší a najväčší ďalekohľad v celej Európe.

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o. (prepis vysielania)
(MB) 

Copyright © 2008-2014 Centrum vedecko-technických informácií SR