Prejsť na hlavný obsah
Hlavná stránka Centrálneho informačného portálu MŠ SR
Hľadať
Ministerstvo školstva SR
Domov
Veda v SR
Veda v EÚ
Financovanie
Výsledky projektov V a V
Slovensky English
Centrálny informačný portál baner

Mladý vynálezca zo Slovenska získal účasť na celosvetovom vedeckom fóre mladých 

 

(2. 10. 2013; Televízna stanica STV 1; Správy RTVS; 19.00; por. 25/25; KUSÁ Dominika)

Viliam STANKAY, moderátor: "18-ročný gymnazista Juraj TUCHYŇA z Trenčína zostrojil vynález na príjem údajov z meteorologických satelitov."

Jana KOŠÍKOVÁ, moderátorka: "Prínos projektu popísal v celoslovenskej stredoškolskej odbornej činnosti v odbore matematika, fyzika."

Viliam STANKAY, moderátor: "Vyhral prvé miesto a mimoriadnu cenu. Pôjde na celosvetové vedecké fórum mladých do Spojených arabských emirátov."

Dominika KUSÁ, redaktorka: "Juraj TUCHYŇA sa už od mala zaujíma o elektroniku a mikroprocesy. Vo voľnom čase zase rád rozoberá autá. Veci rád vylepšuje a zjednodušuje. Vo svojej stredoškolskej práci preto popísal príjem signálu z meteosatelitov amatérskymi prostriedkami."

Juraj TUCHYŇA, študent: "Takéto zariadenie doma zostrojené je svojou funkčnosťou rovnaké ako, povedzme, čo používajú nejaké hydrometeorologické úrady, v ktorých tie zariadenia sa pohybujú úplne v iných cenových reláciách. Potrebujete tri základné veci anténu, prijímač, počítač."

Klement HRKOTA, profesor fyziky:
"Každý si myslí, že príjem zo satelitov, to je niečo mimoriadne odborné, čo teda istým spôsobom asi aj je. Ale on dokázal akosi zistiť, že sa to dá aj tak skromnejšie."

D. KUSÁ: "Zariadenie za pár eur zmení každú domácnosť na mini meteostanicu. Tento objav mu zabezpečil pobyt na celosvetovom vedeckom fóre mladých v Abú Dabí. Svoje zastúpenie tu malo 60 štátov."

J. TUCHYŇA: "Je to úplne iné ako Európa. Architektúra budov, takéto budovy v Európe nikde neuvidíte, prosto, tie mrakodrapy všelijaké sklenené. Každý následne prezentoval tú svoju prácu. Boli tam zaujímavé práce a ste sa len mohli poučiť od druhých."

D. KUSÁ: "Riaditeľ gymnázia sa už teraz teší na Jurajov nový vynález. Jeho spolužiaci by uvítali, keby im dokázal uľahčiť blížiace sa maturity."

Ján VOJTEK, riaditeľ piaristického gymnázia v Trenčíne: "Môžem povedať o ňom, že je veľmi taký pracovitý, každé prázdniny niečo vymyslí, niečo vyhúta."

D. KUSÁ: "Juraj má o svojej budúcnosti jasné predstavy. Toto gymnázium by rád vymenil za technickú univerzitu. Dominika KUSÁ, RTVS."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o. (prepis vysielania)
(MB)

Copyright © 2008-2014 Centrum vedecko-technických informácií SR