Prejsť na hlavný obsah
Hlavná stránka Centrálneho informačného portálu MŠ SR
Hľadať
Ministerstvo školstva SR
Domov
Veda v SR
Veda v EÚ
Financovanie
Výsledky projektov V a V
Slovensky English
Centrálny informačný portál baner

Informácií je pre slovenskú vedu dostatok 

 
 

(17. 11. 2012; Televízna stanica STV 1; Správy STV; 19.00; por. 19/21; HUCÁKOVÁ Monika)

Janette ŠTEFÁNKOVÁ, moderátorka: Informácia má dnes cenu zlata. Vedecká informácia dáva objavom nečakané rozmery. Na vedu a výskum u nás nedávame veľa peňazí, napriek tomu majú naši vedci k dispozícii viac informácií ako naši západní susedia.

Monika HUCÁKOVÁ, redaktorka: Brána k vedeckému poznaniu je u nás pre výskumníkov otvorená. Sú ňou informácie a tých majú naši vedci dostatok.

Peter VRŠANSKÝ, paleontológ: Veda nie je celkom fér v tom zmysle, že za každý publikovaný článok, ktorý si chcete prečítať musíte platiť. A na Slovensku je ale veľmi dobrý prístup k týmto informáciám prostredníctvom voľne dostupných databáz.

M. HUCÁKOVÁ: A tých je celkovo 16. Virtuálne v nich listuje 21 slovenských univerzít, ústavy Slovenskej akadémie vied a aj výskumníci jednotlivci.

P. VRŠANSKÝ: Do databázy si dám napríklad údaj jantár, tam mi vyhodí niekoľko tisíc stránok o jantári len z toho roku a potom už upresňujem v tej databáze konkrétne podmienky, konkrétny jantár, konkrétny vek.

Karol NEMOGA, pracovník Matematického ústavu SAV: Matematika potrebuje informácie staršieho dáta. Takže tam je to trochu problém. Potrebujeme aj časopisy, ktoré boli napísané alebo vytlačené v roku 1870.

M. HUCÁKOVÁ: Dnes je aj v tejto oblasti dostatok informácií v elektronickej podobe.

K. NEMOGA: V tomto smere sme na tom lepšie ako povedzme naši kolegovia v Rakúsku, kde nemajú taký dobrý prístup k informáciám z každej miestnej univerzity.

M. HUCÁKOVÁ: Za databázy si u našich susedov môžu platiť len väčšie školy. U nás zabezpečuje tok informácií špecializované vedecké centrum, ktoré vylepšuje systém informovania už od roku 2008, kedy naň získalo grant z Európskej únie vo výške takmer 20 miliónov eur.

Srečko BONČINA, pracovník Národnej a univerzitnej knižnice v Slovinsku: V našej krajine máme obmedzený rozpočet na poskytovanie informácií z databáz. Momentálne sú ešte pomerne dostupné, no ako to bude na budúci rok ťažko povedať.

M. HUCÁKOVÁ: Zorientovať sa v toku vedeckých informácií je pritom stále náročnejšie. Spomedzi všetkých časopisov je dnes na svete asi 50‑tisíc vedeckých a ročne v nich vychádzajú milióny článkov. Monika HUCÁKOVÁ, Rozhlas a televízia Slovenska.

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o. (prepis vysielania)
(JN)

 

Copyright © 2008-2014 Centrum vedecko-technických informácií SR