Prejsť na hlavný obsah
Hlavná stránka Centrálneho informačného portálu MŠ SR
Hľadať
Ministerstvo školstva SR
Domov
Veda v SR
Veda v EÚ
Financovanie
Výsledky projektov V a V
Slovensky English
Centrálny informačný portál baner

BRATISLAVSKÉ LEKÁRSKE LISTY 

 
 

(01.04.2013; Televízna stanica STV 1; Správy RTVS; 19.00; por. 23/24; HUCÁKOVÁ Monika)

Viliam STANKAY, moderátor: Najstarší vedecký a odborný časopis na Slovensku Bratislavské lekárske listy vychádza nepretržite od roku 1921. Nezastavila ho ani vojna a dnes ho pravidelne citujú zahraničné periodiká. Časopis lekárov ide s dobou. Má aj digitálnu podobu.

Monika HUCÁKOVÁ, redaktorka: Všetky tieto výtlačky sa dnes zmestia do malej škatuľky s USB kľúčom, na ktorom je viac ako 2-tisíc výtlačkov Bratislavských lekárskych listov. Založili ich vzdelaní českí lekári, ktorí prišli do Bratislavy aj preto, aby tu spolu založili prvú slovenskú univerzitu. Prvé riadky napísal profesor Michal ŠELIGA o jedinečnej liečbe pacienta.

Ivan HULÍN, dlhoročný šéfredaktora Bratislavských lekárskych listov: Náš prípad zasluhuje, aby sme sa ním podrobnejšie zaoberali preto, že je zriedkavý, ponevač v odbornej literatúre do roku 1904 niet ani jednoho prípadu opísaného.

M. HUCÁKOVÁ: Autori listov používali väčšinou zmes slovenského a českého jazyka. Aj preto sa v slovníku slovenských lekárov zaužívali aj pomiešané výrazy.

I. HULÍN: Neexistoval termín pre pomenovanie toho, čo sa nachádza v tenkom čreve, v žalúdku je natrávená potrava, v hrubom čreve sú fekálie, tak som si vymyslel, že najlepšie by to bolo, aby sa to volalo trávenina.

M. HUCÁKOVÁ: Bratislavské lekárske listy prečkali aj vojnové časy.

I. HULÍN: V takých inštitúciách ako je Oxford University Press písali o Bratislavských lekárskych listoch a oni tiež obdivovali, že nenastalo prerušenie a nechýba ani jedno číslo ani počas druhej svetovej vojny.

M. HUCÁKOVÁ: Digitálna podoba časopisu dnes najviac pomáha lekárom. Môžu porovnávať svoju liečbu s postupmi kolegov zo začiatkov minulého storočia.

Soňa KIŇOVÁ, prednostka I. internej kliniky FNsP v Bratislave: Hlavne mladí lekári veria výsledkom zobrazovacích metód, laboratórnym vyšetreniam a trošku sa zabúda, čo je naozaj na škodu veci, na to klinické myslenie, na to, čo vlastne vidím, čo cítim, čo počujem a to je práve to, čo je veľký dar v tých starších publikáciách, pretože vtedy nebolo MR-ko, CT-čko.

M. HUCÁKOVÁ: Digitalizáciu kultúrneho dedičstva Slovenska zabezpečilo ministerstvo kultúry a Slovenská národná knižnica v Martine. Monika HUCÁKOVÁ, RTVS.

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o. (prepis vysielania)
(AO)

 

Copyright © 2008-2014 Centrum vedecko-technických informácií SR