Prejsť na hlavný obsah
Hlavná stránka Centrálneho informačného portálu MŠ SR
Hľadať
Ministerstvo školstva SR
Domov
Veda v SR
Veda v EÚ
Financovanie
Výsledky projektov V a V
Slovensky English
Centrálny informačný portál baner

Univerzita Jánosa Seleyeho: Slávnosť maďarskej vedy na Slovensku 

 
 

(20. 11. 2013; Televízna stanica STV 2; Správy Hírek; 17.50; por. 4/4; KISS Réka)

Moderátor: V slávnostnej sále Univerzity Jánosa Seleyeho sa konala prvá Slávnosť maďarskej vedy na Slovensku. Na podujatí o svojich výsledkoch informovali známi maďarskí vedci a bádatelia zo Slovenska.

R. KISS, redaktorka: Gyözö BAUER, János DUSZA, Gábor HULKÓ, Károly FLÓRIÁN  títo štyria poprední maďarskí vedci zo Slovenska prezentovali výsledky svojich najnovších výskumov v slávnostnej sále Selyeho univerzity.

János TÓTH, rektor, Univerzita J. Selyeho, Komárno: Toto podujatie nebolo dôležité len pre Selyeho univerzitu a Maďarskú akadémiu vied, ale aj pre Maďarov na Slovensku, keďže prednášali naši poprední profesori.

R. KISS: Na Slávnosti maďarskej vedy sa zúčastnil aj József PÁLINKÁS, riaditeľ Maďarskej akadémie vied. Iniciátorom podujatia bolo maďarské veľvyslanectvo v Bratislave.

Csaba BALOGH, veľvyslanec Maďarskej republiky v Bratislave: Našim cieľom bolo prezentovať naše hodnoty. Prirodzene, podujatím sme chceli propagovať a posilniť aj univerzitu.

R. KISS: Podľa organizátorov je suma 0,6 percent HDP, ktorú Slovensko investuje do výskumu a rozvoja, zanedbateľná. V dynamicky sa rozvíjajúcom Fínsku je tento pomer 3,78 percent. Slovenská vláda chce na návrh ministerstva školstva túto sumu zdvojnásobiť.

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o. (prepis vysielania)
(MB) 

Copyright © 2008-2014 Centrum vedecko-technických informácií SR