Prejsť na hlavný obsah
Hlavná stránka Centrálneho informačného portálu MŠ SR
Hľadať
Ministerstvo školstva SR
Domov
Veda v SR
Veda v EÚ
Financovanie
Výsledky projektov V a V
Slovensky English
Centrálny informačný portál baner

Noc výskumníkov odhalila tajomstvá vedy 

 
 

(27. 09. 2013; Televízna stanica STV 1; Správy RTVS; 19.00; por. 13/24; HUCÁKOVÁ Monika)

Moderátor: „Veda je zázrak, veda nie je nuda. Pod týmto heslom si každý rok malí či veľkí bádatelia vychutnávajú noc výskumníkov. Vedecký festival predstavil tento rok viac ako tisíc expertov. Dnes sa doň zapojilo tristo miest po celej Európe."

Monika HUCÁKOVÁ, redaktorka: „Najväčším lákadlom tohto ročníka vedeckého festivalu je nepochybne Asimo. Humanoidný robot Asimo zavítal na Slovensko po prvýkrát. Za hodinu zabehne až 6 kilometrov, čo z neho robí najrýchlejšieho robota na svete. Jeho telo ohýba 37 kĺbov, motorčekov. Váži 57 kilogramov a meria tak akurát 130 centimetrov."

Mária VIRČÍKOVÁ, informatička, Technická univerzita v Košiciach: „Napríklad mi donesie nápoj alebo tiež vy ísť hore a dole schodmi. Ale dôležitá je za tým tá technika, lebo ten výskum, že stále si musí udržiavať stabilitu."

M. HUCÁKOVÁ: „Asima si nemôžeme kúpiť. Nie je ešte celkom samostatný, potrebuje dozor programátora. Kúpiť si ale môžete lístok na vlak, ktorý sa po koľajniciach len kĺže a funguje na princípe silného magnetického poľa."

 „Dochádza k odpudzovaniu medzi tým supravodivým supravodivým a magnetom a vzniká akoby jav levitácie a ten sa využíva vlastne v doprave. To je magnetický vlak, ktorý sa nedotýka koľajníc, ale sa kĺže vlastne po tom magnetickom vankúši ponad koľajnicou a bez kĺzania, bez škripotu nejakých kolies sa presúva vysokou rýchlosťou."

Michal TEPLAN, elektrotechnik, Slovenská akadémia vied: „V tomto stánku ukazujeme, že ľudský mozog alebo ľudská hlava nie je len nejaká taká dutá nefungujúca vec, ale tečú v nej nejaké elektrické prúdy, nejaká tá elektrina tam existuje a v našom prípade teda snažíme sa namerať mozgové vlny."

M. HUCÁKOVÁ: „A pomocou nich dnes vieme ovládať aj počítačové hry.Festival výskumníkov fascinuje každoročne najmä deti."

Anketa (deti): „Mne sa tu páčilo najviac výroba slizu. To sme si vyrábali sliz a potom nám rozdávali takéto skúmavočky."
„Mňa baví tá elektrika, fyzika, matematika."

M. HUCÁKOVÁ: „Noc výskumníkov ste si mohli vychutnať okrem hlavného mesta aj v Banskej Bystrici, Žiline, Tatranskej Lomnici či v Košiciach. Monika HUCÁKOVÁ, RTVS."

 

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o. (prepis vysielania)
(MI)

 

Copyright © 2008-2014 Centrum vedecko-technických informácií SR