Prejsť na hlavný obsah
Hlavná stránka Centrálneho informačného portálu MŠ SR
Hľadať
Ministerstvo školstva SR
Domov
Veda v SR
Veda v EÚ
Financovanie
Výsledky projektov V a V
Slovensky English
Centrálny informačný portál baner

Festival vedy zavíta s Nocou výskumníka aj do Žiliny 

 
 

Už tento piatok 27. septembra 2013  sa v Žiline v nákupnom centre Aupark uskutoční Festival vedy  Noc výskumníkov. Malí aj veľkí priaznivci sveta vedy tak budú mať  vynikajúcu príležitosť zažiť vedu inak – môžu sa dotknúť exponátov, zapojiť sa do experimentov, vyskúšať si všetko z prvej ruky a na vlastnej koži. V Žiline sa v rámci Noci výskumníkov predstavia vedci so svojimi projektmi spolu v 19-tich vedeckých stánkoch, pričom až v 15-tich z nich budú mať zastúpenie tí najpovolanejší odborníci na danú oblasť zo Žilinskej univerzity v Žiline.

Z tém a oblastí, ktoré návštevníkom na Noci výskumníkov v Žiline predstavia vedci, vyberáme: Inteligentné roboty okolo nás, Čo je vidieť termovíznou kamerou, Ulov kačku laserom, Železnica ako ju nepoznáte, Hravé roboty, či Správne načasovaná pošta.

Záujemcovia si budú môcť vyskúšať aj letecký simulátor, či dozvedieť sa, ako funguje televízne live štúdio.
Pre návštevníkov sú pripravené aj prednášky od renomovaných odborníkov Žilinskej univerzity v Žiline z Fakulty špeciálneho inžinierstva, Fakulty prevádzky a ekonomiky dopravy a spojov a Elektrotechnickej fakulty, napríklad na témy: Ako horia osobné motorové vozidlá, Ako sa navrhujú a stavajú mosty, O vesmíre, hviezdach a Zemi, či Ako vidí počítač?

 

mapa stánkov Žilina

Mapa stánkov v Žiline

(Po kliknutí na obrázok získate plnú veľkosť obrázku)

Noc výskumníkov sa na Slovensku koná pravidelne už sedem rokov. Podujatie organizuje Slovenská organizácia pre výskumné a vývojové aktivity, o. z. – SOVVA v spolupráci so Slovenskou akadémiou vied, Centrom vedecko-technických informácií – CVTI a portálom EurActiv.sk.

Kontaktná osoba:  
Ing. Katarína Géčová
Referent PR
Oddelenie medzinárodných vzťahov a styku s verejnosťou
Žilinská univerzita v Žiline
tel.: +421-908-928-432
E-mail: gecova@uniza.sk

O Žilinskej univerzite v Žiline:
Žilinská univerzita v Žiline (ŽU) ako verejná vysoká škola univerzitného typu poskytuje vzdelanie vo všetkých troch stupňoch štúdia. Svojou šesťdesiatročnou históriou zaujíma popredné miesto v slovenskom vzdelávacom priestore, a to nielen počtom študentov, ponukou akreditovaných študijných programov, ale najmä výraznou výskumnou i zahraničnou aktivitou založenou na rozsiahlej spolupráci s domácimi a zahraničnými firmami a inštitúciami. V oblasti vedy a výskumu sú pracoviská ŽU zapojené do riešenia viac ako 150 vedeckých a výskumných projektov finančne podporovaných z verejných zdrojov prostredníctvom celoštátnych grantových schém. Súčasne riešia kolektívy 35 projektov podporovaných zo zahraničia, predovšetkým v rámci 6. a 7. rámcového programu EÚ. Okrem vlastného riešenia úloh je sledovaná aj problematika kvalitného technického vybavenia experimentálnych pracovísk a zvyšovania kvality ľudských zdrojov.

(MI)

Copyright © 2008-2014 Centrum vedecko-technických informácií SR