Prejsť na hlavný obsah
Hlavná stránka Centrálneho informačného portálu MŠ SR
Hľadať
Ministerstvo školstva SR
Domov
Veda v SR
Veda v EÚ
Financovanie
Výsledky projektov V a V
Slovensky English
Centrálny informačný portál baner

Začal sa Týždeň vedy a techniky 2017! 

 
 

TVT-2017-plagátTLAČOVÁ SPRÁVA
6. 11. 2017 v Bratislave
 

Začal sa Týždeň vedy a techniky 2017!

V pondelok, 6. novembra 2017, sa slávnostne začal štrnásty ročník Týždňa vedy a techniky na Slovensku. TVT 2017 sa tento rok nesie v znamení motta „Spoznávaj, pochop, rozvíjaj“ . TVT uzatvára Vedeckú jeseň podujatí zameraných na popularizáciu vedy a techniky a potrvá do 12. novembra 2017.  Aj tento rok sa môžete tešiť na stovky podujatí s vedecko-technickou tematikou po celom Slovensku, ako sú prednášky, festivaly, workshopy či súťaže.  

V priestoroch Zážitkového centra vedy Aurelium dnes Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR, v spolupráci s Centrom vedecko-technických informácií SR, za prítomnosti ministerky školstva Martiny Lubyovej a ďalších významných predstaviteľov vedecko-technických inštitúcií slávnostne otvorilo štrnásty ročník Týždňa vedy a techniky na Slovensku. Po otvorení nasledovalo Slávnostné vyhlásenie výsledkov fotografickej a výtvarnej súťaže,  počas ktorého si mladí a talentovaní výtvarníci a fotografi prevzali diplomy a vecné ceny. Od dnešného dňa si môžete v ZCV Aurelium taktiež pozrieť aj výstavu DIZAJN – SYMBIÓZA VEDY A TECHNIKY´.  Autor doc. Ferdinand Chrenka akad. soch., vedúci Ateliéru Industrial dizajn VŠVU Bratislava, uvádza: „Dizajn pretavuje poznatky vedy a techniky do sveta predmetov. Dizajn ako symbióza vedy a techniky je nádej pre riešenie kvality života.“ Výstava, ktorá ma ambíciu dizajn popularizovať a ukázať ho v inom „svetle“, bude prístupná pre verejnosť do 1. decembra 2017 v čase otváracích hodín ZCV Aurelium.

Zajtra, 7. novembra 2017, CVTI SR pripravilo pre verejnosť podujatie Utorok s geológiou, na ktorom RNDr. Ján Madarás, PhD. bude prednášať na zaujímavú tému Cesta od stredu Zeme, alebo čo bolo, je a bude v geologickej mozaike našej planéty. Podujatie bude rozdelené na dve prednášky, predpoludním o 9.00 hod. pre stredoškolskú mládežpopoludní o 17.00 hod. pre širokú verejnosť.

Ak v termíne 9. – 10. novembra v čase od 10:00 do 19:00 hod.  zavítate do priestorov Incheba Expo (Hala A0) na Viedenskej ceste 3 – 7 v Bratislave, budete sa môcť zúčastniť hneď na dvoch z hlavných podujatí organizátorov. Tým prvým je interaktívna výstava Veda netradične, na ktorej Vám vo vystavovateľských stánkoch ponúkneme množstvo zaujímavých exponátov zo sveta vedy a techniky. V stánku Ústavu vied o Zemi SAV si budete môcť vyrobiť vlastné zemetrasenie, vystavovatelia v stánku Robotika s RoboTech Vision s.r.o. Vám predvedú humanoidného robota NAO, či štvorkolesového mobilného robota Androver. Ústav molekulárnej biológie SAV v stánku Včielky vedcom, vedci ľuďom Vám otvorí cestu do fantastického a prepracovaného života včiel a porozpráva aj o dôvodoch ich postupného vymierania. Hvezdáreň v Partizánskom Vám v Prenosnom vesmíre odprezentuje aktuálnu hviezdnu oblohu.  S občianskym združením Vĺčatá.sk v spolupráci s Hemisféra s.r.o. sa budete môcť zahrať na Eskimákov a zažiť dobrodružstvo v Never Alone, alebo si potrápite svoje mozgové závity s robotom , či vytvoríte vlastnú hru v Scratch-i.

Druhým podujatím je  Festival vedy a techniky AMAVET 2017. Tento ročník je výnimočný tým, že FVaT AMAVET oslavuje už 20. výročie svojho vzniku, zaujímavosťou je, že 20 rokov  je aj maximálny vek súťažiacich, čo znamená, že najstarší účastník blížiaceho sa festivalu sa narodil so vznikom súťažnej prehliadky vedecko-výskumných a technických projektov žiakov.

Vyvrcholením Týždňa vedy a techniky na Slovensku bude galavečer pri príležitosti odovzdávania Ceny za vedu a techniku, ktorý sa uskutoční vo štvrtok 9. novembra 2017. Hlavným odkazom podujatia je uznanie a ocenenie práce slovenských vedcov za ich osobitý význam pre rozvoj spoločnosti. 

Každoročne sa počas Týždňa vedy a techniky uskutoční približne 400 podujatí po celom Slovensku zameraných na popularizáciu vedy a techniky. Zoznam všetkých podujatí nájdete na webovej stránke www.tyzdenvedy.sk v sekcii Podujatia TVT.  

Hlavným organizátorom Týždňa vedy a techniky je Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky v spolupráci s Centrom vedecko-technických informácií SR a Národným centrom pre popularizáciu vedy a techniky v  spoločnosti. Spoluorganizátorom Týždňa vedy a techniky je AMAVET – Asociácia pre mládež, vedu a techniku. 

Kontakt pre médiá – Komunikačný odbor Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR:
tel: 02/59 374 253, tlacove@minedu.sk.

Kontakt pre médiá – Centrum vedecko-technických informácií SR:
Eva Vašková, tel.: 02/ 69 253 113, eva.vaskova@cvtisr.sk

Copyright © 2008-2014 Centrum vedecko-technických informácií SR