Prejsť na hlavný obsah
Hlavná stránka Centrálneho informačného portálu MŠ SR
Hľadať
Ministerstvo školstva SR
Domov
Veda v SR
Veda v EÚ
Financovanie
Výsledky projektov V a V
Slovensky English
Centrálny informačný portál baner

Vzdelávacia súťaž o Slnku 

 
 

banner slnko

Projekt Európskeho slnečného teleskopu (EST) v spolupráci so Slovenskou akadémiou vied (SAV) a Astronomickým ústavom SAV organizuje medzinárodnú vzdelávaciu súťaž pre základné a stredné školy s názvom Pohľad na Slnko. Študenti a študentky z celej Európy môžu skúmať rôzne témy a javy týkajúce sa našej hviezdy a pomôcť odborníkom zostaviť špeciálnu encyklopédiu o Slnku EST Solarpedia. Hlavnými cenami súťaže sú zájazd na Tenerife spojený s návštevou Observatória Teide a špičkový slnečný ďalekohľad pre školu. Registrácia do súťaže je otvorená do 30. októbra 2021.

Súťaž je určená žiakom a žiačkam základných a stredných škôl a osemročných gymnázií vo veku 14 až 16 rokov, ktorí pod vedením svojich učiteľov zostavia štvorčlenné tímy. Ich úlohou je vytvoriť pútavú infografiku o Slnku v anglickom jazyku. Pre uľahčenie výberu ponúkajú organizátori na stránke súťaže zoznam možných tém na spracovanie. Záujemcovia na stránke nájdu aj ukážky rôznych infografík na inšpiráciu.

Súťažné práce vyhodnotí medzinárodná porota zložená z popredných vedeckých pracovníkov z oblasti fyziky Slnka, vedeckých komunikátorov a odborníkov na dizajn. Každý účastník dostane certifikát podpísaný prezidentom Európskej asociácie pre slnečné ďalekohľady. Zaslané infografiky sa zároveň stanú súčasťou pripravovanej otvorenej online encyklopédie o Slnku EST Solarpedia určenej pre učiteľov a širokú verejnosť. Dva najkreatívnejšie kolektívy vycestujú na ostrov Tenerife, tím na treťom mieste získa pokrokový slnečný ďalekohľad.

Podmienkou účasti v súťaži je registrácia vedúceho tímu – učiteľa. Zaregistrovať sa môže do konca októbra na stránke EST. Tímy môžu svoje práce do súťaže posielať do 20. decembra 2021. Víťazov organizátori vyhlásia 28. januára 2022.

Registrácia do 30. 10. 2021

Súťažné práce posielať do 20. 12. 2021

Viac informácií o súťaži 

Zdroj: SAV  

Copyright © 2008-2014 Centrum vedecko-technických informácií SR