Prejsť na hlavný obsah
Hlavná stránka Centrálneho informačného portálu MŠ SR
Hľadať
Ministerstvo školstva SR
Domov
Veda v SR
Veda v EÚ
Financovanie
Výsledky projektov V a V
Slovensky English
Centrálny informačný portál baner

Vodíkové technológie v doprave 

 
 

banner Vodíkové technológie

Medzinárodná konferencia Vodíkové technológie v doprave – Pripravení na budúcnosť! sa bude konať 17. – 18. mája 2022 v Bratislave.

Hosťami budú špičkoví odborníci zaoberajúci sa danou problematikou. Cieľom konferencie je nielen priblížiť tému vodíkových technológií širokej verejnosti, ale aj výmena skúseností, vízií a názorov so svetovými zástupcami v odbore.

Vstup je voľný. Konferencia je hybridná, k dispozícii sú lístky pre prezenčnú účasť, ako aj online účasť a registrácia je možná až do dátumu začiatku konferencie.

Ako bude vyzerať udržateľná doprava budúcnosti, ktorá nám pomôže dosiahnuť uhlíkovú neutralitu? To je otázka, ktorá rezonuje v spoločnosti stále viac. Doprava, ako ju poznáme dnes, už nie je dlhodobo udržateľná a ľudstvo musí hľadať alternatívne zdroje. Jednou z možností pre budúcnosť dopravy sú vodíkové technológie.

V zmysle Parížskej dohody, ktorú Slovensko podporilo, sa Európska únia zaviazala na zníženie emisií skleníkových plynov o 55 % do roku 2030. Tento záväzok reflektuje aj Akčný plán Ministerstva hospodárstva SR pre vodíkovú stratégiu Slovenska.

Podľa poslednej verejne dostupnej verzie dokumentu by malo Slovensko investovať do vodíkových technológií necelú miliardu EUR. Finančné prostriedky by mali byť vyčlenené z nášho rozpočtu, no rovnako aj z európskych zdrojov. Akčný plán počíta s deviatimi tisícmi automobilov a s takmer tromi stovkami vodíkových autobusov na našich cestách do roku 2030. K verejným zdrojom by mal prispieť aj súkromný sektor, a to sumou 1,5-miliardy EUR.

Hľadanie alternatívnych zdrojov energie v doprave považujeme za kľúčové pre našu budúcnosť. Cieľom akčného plánu je získať informácie o reálnej potrebe využitia vodíka v národnom hospodárstve. Na jeho tvorbe sa podieľali viacerí odborníci – Juraj Sinay, Martin Jesný, Ján Weiterschutz, Peter Blaškovitš a aj minister hospodárstva Richard Sulík. Spomenuté mená vystúpia počas medzinárodnej konferencie.

Okrem toho Svetová organizácia duševného vlastníctva (WIPO) predstaví po prvýkrát štúdiu mapujúcu všetky existujúce vodíkové technológie, príklady nedávnych celosvetových vynálezov, analýzu patentovania, prípadové štúdie prenosu technológií z univerzít do priemyslu, hodnotenie environmentálnych aspektov a porovnanie ich udržateľnosti s elektrickými dopravnými prostriedkami.

Zdroj: vedanadosah

Copyright © 2008-2014 Centrum vedecko-technických informácií SR