Prejsť na hlavný obsah
Hlavná stránka Centrálneho informačného portálu MŠ SR
Hľadať
Ministerstvo školstva SR
Domov
Veda v SR
Veda v EÚ
Financovanie
Výsledky projektov V a V
Slovensky English
Centrálny informačný portál baner

Vedecké brlohy pokračujú predvianočnými dobrodružstvami 

 
 

 banner predvianočný brloh

Už sedem rokov popularizujú vedu medzi deťmi od šiestich rokov vedecké brlohy, pri zrode ktorých stála RNDr. Mária Zentková, CSc., z Ústavu experimentálnej fyziky SAV v Košiciach a finančne ich podporovala Slovenská akadémia vied. V sobotu 28. novembra o 14. hodine odštartuje ôsmy ročník vedeckých brlohov podujatím s uznávanou etnologičkou a ochrankyňou slovenských tradícií PhDr. Katarínou Nádaskou, PhD.

V netradičnom vedeckom brlohu sa deti (i dospelí) môžu oboznámiť s najzaujímavejšími predvianočnými ľudovými zvyklosťami. Etnologička im vysvetlí význam jednotlivých sviatkov i to, prečo sa určité zvyky robievali práve v zimnom čase,“ predstavuje najnovší diel obľúbenej popularizačnej aktivity mentorka Mária Zentková. „Pôvodne naplánovaný vedecký brloh s doktorkou Nádaskou sa v Košiciach pre pandemické obmedzenia nekonal. Bola by škoda zahodiť takú tému, nuž sme sa prispôsobili súčasnému trendu komunikácie a stretneme sa online. Online vysielanie bude zabezpečené zo Staromestského centra kultúry a vzdelávania, Pistoriho palác, v Bratislave.

Malí vedátori sa dozvedia, čo boli stridžie dni, ako sa kedysi slávil advent, prečo sa na Ondreja lialo železo, aké zvyky sa v minulosti robili na Barboru, prečo sa na Mikuláša obdarúvame, akým zvykom bolo chodenie s Luciou. „Diváci si môžu vyskúšať aj liatie olova, ktoré predvedieme naživo. Je to jednoduché, len si vopred treba zadovážiť olovené závažie, ktoré sa dá kúpiť v rybárskych potrebách, sviečku, lyžičku a nádobu s vodou,“ hovorí Renáta Zolnaiová z Občianskeho združenia Vedecký brloh.  „Troch vyžrebovaných z tých, ktorí pošlú do 6. decembra fotografiu svojho výtvoru formou správy na facebookovú stránku Vedeckého brlohu, odmeníme skvelými darčekmi.“

Podujatie sa realizuje vďaka podpore Slovenskej akadémie vied, Staromestského centra kultúry a vzdelávania Pistoriho palác v Bratislave a OZ Vedecký brloh.

Spracovala: Katarína Čižmáriková
Grafika: Renáta Zolnaiová

Zdroj: SAV

Copyright © 2008-2014 Centrum vedecko-technických informácií SR