Prejsť na hlavný obsah
Hlavná stránka Centrálneho informačného portálu MŠ SR
Hľadať
Ministerstvo školstva SR
Domov
Veda v SR
Veda v EÚ
Financovanie
Výsledky projektov V a V
Slovensky English
Centrálny informačný portál baner

Veda v CENTRE: Hoaxy vs. vedecké myslenie: Ako zostať zdravý v čase krízy? 

 
 

Veda v CENTRE banner

Anotácia:

Na sociálnych sieťach, ale aj v bežnom živote sa často stretávame s rôznymi nezmyslami – od rád pre čerstvých rodičov, že červená stužka zachráni dieťa pred uhranutím až po odporúčanie piť chlordioxid ako liek na všetko, od ekzému po rakovinu. Najmä v čase neistoty sa ľahko šíria rôzne „zaručené informácie“ ako môžeme ochrániť seba a svojich blízkych pred ochorením. No a hoaxy a falošné správy nás neminuli ani v čase súčasnej koronakrízy. Zdá sa, že v týchto dňoch je oveľa dôležitejšie než kedykoľvek predtým zachovať si triezve myslenie a zdravý rozum.

Pod vedeckým myslením nemáme na mysli nejaké špeciálne znalosti z oblasti prírodných či spoločenských vied, ale skôr spôsob rozmýšľania o dôkazoch pre rôzne tvrdenia. Predstavíme dva zo základných princípov vedeckého myslenia, ako je potreba kontroly a uvažovanie o vzťahoch, ktorých pochopenie predstavuje efektívny nástroj ako sa brániť pred skratkovitým uvažovaním, ku ktorému nás zvádza náš mozog.

 

Pozývame Vás na sledovanie májovej prednášky v rámci podujatia Veda v CENTRE, v ktorej sme sa zamerali najmä na hoaxy týkajúce sa zdravia. Na niekoľkých praktických ukážkach sme si predviedli, ako nám vedecké myslenie môže pomôcť pri overovaní si informácií. A to najmä takých, ktoré sa netýkajú len zdravia a neobjavujú sa iba v čase krízy.

 

O prednášajúcich:

Hosťami vedeckej kaviarne boli Vladimíra Čavojová a Jakub Šrol z Ústavu experimentálnej psychológie Centra spoločenských a psychologických vied SAV v Bratislave.  Obaja sa dlhodobo venujú výskumu nepodložených presvedčení, kognitívnym odchýlkam a vedeckému mysleniu. Minulý rok im na túto tému vyšla kniha Prečo veria ľudia nezmyslom? 

Májová vedecká kaviareň sa konala bez účasti verejnosti a záznam je zverejnený na našom YouTube kanále.  

Zdroj: NCPVaT

 

Copyright © 2008-2014 Centrum vedecko-technických informácií SR