Prejsť na hlavný obsah
Hlavná stránka Centrálneho informačného portálu MŠ SR
Hľadať
Ministerstvo školstva SR
Domov
Veda v SR
Veda v EÚ
Financovanie
Výsledky projektov V a V
Slovensky English
Centrálny informačný portál baner

Podcast Očami farmácie: Antibiotiká patria medzi najväčšie výdobytky vedy 

 
 

Logo Očami farmácieJustiniánsky mor, čierna smrť, tuberkulóza či ďalšie bakteriálne ochorenia boli veľkú časť našej histórie zabijakom číslo jeden.

Zmeniť to mal Alexander Fleming, ktorý v tomto smere priniesol revolúciu. Jeho cesta k prevratnému objavu penicilínu však nebola jednoduchá. Penicilín totiž takmer upadol do zabudnutia a sám Fleming sa mu od jeho objavenia nevenoval celé desaťročie. V tomto bode do príbehu vstúpila trojica vedcov, ktorá výskum Alexandra Fleminga opäť priniesla na scénu, vyriešila jeden problém za druhým a pomohla penicilín dostať až k ľuďom.

Príbeh penicilínu je príbehom dôležitosti vedeckého výskumu a spolupráce. Vyzdvihuje potrebu šírenia najnovších vedeckých poznatkov tak, aby na nich vedci mohli stavať a objavovať inovatívne riešenia. Na konci príbehu totiž môže stáť liek, ktorý podobne ako penicilín zachráni milióny, ak nie miliardy životov.

Viac informácií

Všetky podcasty Očami farmácie sú dostupné na platforme Podbean a cez aplikácie na streamovanie hudby, Spotify a Apple podcasts.

Zdroj: vedanadosah.sk

 

 

Copyright © 2008-2014 Centrum vedecko-technických informácií SR