Prejsť na hlavný obsah
Hlavná stránka Centrálneho informačného portálu MŠ SR
Hľadať
Ministerstvo školstva SR
Domov
Veda v SR
Veda v EÚ
Financovanie
Výsledky projektov V a V
Slovensky English
Centrálny informačný portál baner

Podcast: Na stope za novými supravodičmi 

 
 

 banner VND

Supravodiče, ktoré dosiaľ poznáme, vedú elektrický prúd bez odporu len pri extrémne nízkych teplotách, nižších ako mínus 200 stupňov Celzia. Najvyššia dosiahnutá teplota pri supravodivých materiáloch bola okolo mínus 100 stupňov Celzia. Pri potrebe udržiavania takejto nízkej teploty nevieme supravodiče využívať v bežnom živote. Preto vedci stále hľadajú nové materiály, s ktorými by to možné bolo.

Mariana Derzsi sa okrem hľadania nových supravodičov zaoberá aj hľadaním nových funkčných materiálov s využitím najmä v mikroelektronike a výskumu anorganických materiálov, prevažne kryštálov. V spolupráci so zahraničím sa venuje modelovaniu materiálov, ktoré by boli vhodné na uskladňovanie energie vo forme vodíka.

Po desiatich rokoch sa vrátila na Slovensko, kde pokračuje v ďalšom výskume. V Trnave s pomocou návratového grantu vybudovala Laboratórium počítačového modelovania materiálov a snaží sa na Slovensko pritiahnuť mladých zahraničných vedcov.

Doc. Mgr. Mariana Derzsi, PhD. si doktorát z fyzikálnej chémie urobila v Ústave anorganickej chémie SAV. Hneď po škole pôsobila na Poľskej akadémii vied v Krakove, neskôr na Varšavskej univerzite a bola tiež hosťujúcou vedkyňou Chemie Parich Tech v Paríži a na Padovskej univerzite v Taliansku. Po desiatich rokoch sa vrátila na Slovensko a už dva roky pracuje na Ústave výskumu progresívnych technológii v Trnave – na Materiálovo-technologickej fakulte Slovenskej technickej univerzity.

Všetky podcasty sú dostupné na stránke vedanadosah.sk, na YouTube CVTI SR a cez aplikácie na streamovanie hudby Spotify, Apple Podcasts a ďalšie. 

Zdroj: vedanadosah.sk 

 

Copyright © 2008-2014 Centrum vedecko-technických informácií SR