Prejsť na hlavný obsah
Hlavná stránka Centrálneho informačného portálu MŠ SR
Hľadať
Ministerstvo školstva SR
Domov
Veda v SR
Veda v EÚ
Financovanie
Výsledky projektov V a V
Slovensky English
Centrálny informačný portál baner

PODCAST Očami farmácie: Ktoré lieky môžu pomáhať v boji proti ochoreniu COVID-19? 

 
 

Logo Očami farmácieMnohé lieky dokážu pomôcť pri viacerých zdanlivo nesúvisiacich problémoch, a preto sa vedci pozerajú po už existujúcich liekoch, ktoré by mohli mať benefit aj pri terapii ochorenia COVID-19.

Napríklad liečivo sildenafil rozširuje cievy v penise, čím pomáha pri erektilnej dysfunkcii. Rovnakým mechanizmom však pomáha aj pacientom s pulmonárnou hypertenziou – stavom, keď majú pacienti zúžené cievy v oblasti pľúc. V dôsledku tohto stavu srdce pumpuje krv proti veľkému odporu, čo pacientom spôsobuje veľké komplikácie. 

Taktiež existujú lieky, ktoré majú rôzne efekty v rôznych dávkach. Napríklad 400 mg aspirínu znižuje horúčku, no 100 mg pôsobí preventívne proti zhlukovaniu krvných doštičiek, čím chráni človeka pred rôznymi srdcovocievnymi poruchami. 

V dnešnej epizóde si povieme viac o jednotlivých liečivách proti covidu-19. Povieme si o dátach zo štúdií, ale taktiež o liekoch, ktoré boli potvrdené ako neúčinné. Jednotlivé liečivá si kategorizujeme podľa ich mechanizmu účinku do 3 základných skupín. 

Prvou skupinou sú lieky, ktoré bojujú priamo proti koronavírusu. Ide o lieky s antivirálnym účinkom. 

Druhou skupinou sú lieky, ktoré dokážu posilniť našu imunitu. 

Tretia skupina na prvý pohľad nedáva veľký zmysel, no paradoxne s ňou máme najlepšie skúsenosti. Ide o lieky, ktoré znižujú imunitu. 

A tiež sa pozrieme na význam vitamínov a minerálov i na nefarmakologickú liečbu, ktorá pomáha pacientom už od začiatku pandémie. 

Všetky podcasty Očami farmácie sú dostupné na platforme Podbean.

Zdroj: vedanadosah.sk

Copyright © 2008-2014 Centrum vedecko-technických informácií SR