Prejsť na hlavný obsah
Hlavná stránka Centrálneho informačného portálu MŠ SR
Hľadať
Ministerstvo školstva SR
Domov
Veda v SR
Veda v EÚ
Financovanie
Výsledky projektov V a V
Slovensky English
Centrálny informačný portál baner

Finalisti ESET Science Award 2022 

 
 

banner Cena ESET SCIENCE AWARDS

Ocenenie ESET Science Award už štyri roky vyzdvihuje prácu výnimočných vedeckých a pedagogických osobností a vysvetľuje verejnosti ich nenahraditeľnú úlohu v spoločnosti. Aj tento rok vybrali hodnotiace komisie tri finálové pätice pozostávajúce z vedcov a vedkýň, ktorí svojou prácou posúvajú vedné odbory, zaznamenávajú ohlas v medzinárodnej vedeckej komunite a výsledky ich práce majú prínos aj v iných oblastiach života alebo inovujú pedagogický proces. 

O výbere laureátov kategórie Výnimočná osobnosť vedy na Slovensku a Výnimočná osobnosť vedy do 35 rokov bude rozhodovať medzinárodná komisia. Tak ako je už tradíciou ocenenia, aj tento rok jej predsedá nositeľka Nobelovej ceny – izraelská biochemička Ada Yonath, ktorá toto najhodnotnejšie vedecké ocenenie získala v roku 2009. Ďalšími členmi komisie sú nemecká materiálová vedkyňa Anke Weidenkaff, ukrajinský materiálový chemik pôsobiaci v USA Yury Gogotsi, holandský onkológ a výskumník Rob Pieters a nemecký jadrový fyzik Manfred Lindner. O laureátovi v kategórii Výnimočná osobnosť vysokoškolského vzdelávania rozhodne hodnotiaca komisia zložená zo zástupcov slovenských univerzít. 

Pätnásť špičkových vedeckých a pedagogických osobností bolo vybraných na základe náročného hodnotiaceho procesu, ktorý zohľadňuje celý komplex kritérií, ako sú prínos ich vedecko-výskumnej práce pre spoločnosť, vedecký výkon, merateľné scientometrické dáta, účasť na riešení významných medzinárodných výskumných projektov, zviditeľňovanie slovenskej vedy a výskumu v zahraničí či v prípade vysokoškolských pedagógov aj ich pedagogické zručnosti, inovácie vo výuke a ohlasy študentov. 

Laureáti ocenenia budú vyhlásení počas slávnostného galavečera , ktorý sa uskutoční v piatok 14. októbra. RTVS ho odvysiela v sobotu 15. októbra o 21.35 hod. na Jednotke. 

Finalisti a finalistky kategórie Výnimočná osobnosť vedy na Slovensku

Zdroj: ESET Science Award  

Copyright © 2008-2014 Centrum vedecko-technických informácií SR