Prejsť na hlavný obsah
Hlavná stránka Centrálneho informačného portálu MŠ SR
Hľadať
Ministerstvo školstva SR
Domov
Veda v SR
Veda v EÚ
Financovanie
Výsledky projektov V a V
Slovensky English
Centrálny informačný portál baner

Časopis Quark 10/2020 

 
 

banner Quark

Hlavná téma októbrového čísla Quarku sa zameriava na ambiciózny projekt Mars Sample Return, ktorého cieľom je doprava prvých vzoriek z Marsu na Zem.

Výber článkov v októbrovom čísle časopisu Quark: 

Kempelenov opus magnum
Na budúci rok oslávime 230. výročie vydania knihy Mechanizmus ľudskej reči, najvýznamnejšieho diela Wolfganga von Kempelen. Prikladá v ňom plány na zostrojenie hovoriaceho stroja. 

Konverzačný robot
Český chatbot Alquist z dielne študentov ČVUT získal bronz v tohtoročnej prestížnej celosvetovej súťaži spoločnosti Amazon – Alexa Prize.

Hviezda v supernove nájdená
Po desiatkach rokov pátraní astronómovia našli skolabované jadro najbližšej supernovy zaznamenanej v nedávnej histórii.

Prírodné klenoty Pomoravia
Okolie rieky Morava je po prírodovednej stránke veľmi zaujímavé. Nachádza sa tu Moravská cyklistická cesta predstavujúca náučný chodník nielen pre cyklistov, ale aj peších turistov.

Lietajúce nohaté strašidlá
Živočíchy, ktoré svojím zjavom pripomínajú gigantické komáre, sú neškodné tipule. Vo vzduchu sú tieto krehké stvorenia pomalé a ťažkopádne. 

Mesto spojené s vesmírom
Z vedeckého vesmírneho centra v Houstone sú všetky americké posádky kozmických lodí priamo riadené, usmerňované a dostávajú potrebné inštrukcie, pokyny a hlásenia.

Dočasné víťazstvo
Za posledných šesť mesiacov sa v EÚ po prvý raz v dejinách vyrobilo viac elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov než z uhlia, ropy a plynu. Aká je aktuálna situácia?

Kórea drukuje Európe
V dôsledku zvyšovania nielen bezpečnosti, ale aj ekológie v cestnej doprave, a to najmä v osobnej, sa trend čoraz inteligentnejších a bezpečnejších vozidiel mení na bežnú záležitosť.

Ako funguje Bitcoin?
Už niekoľko rokov bitcoin valcuje internet. Pohľad ľudí na bitcoin ako nástupcu platobnej meny je rôznorodý. Niektorí túto technológiu zatracujú, iní ospevujú.

Prečo Slnko nie je zelené?
Čo je príčinou toho, že nikdy neuvidíme objekt rozhorúčený do zelena a ani zelenú hviezdu?

Nepravdepodobnosť utajenia
Ak máte odvážneho ducha, tak ste sa už niekedy dostali do prieku so zástancom konšpiračnej teórie. Diskusia často vedie do slepej uličky.

Svätý grál archeológie
Kamenné nástroje z mexickej jaskyne Chiquihuite posunuli prítomnosť prvých ľudí v Amerike dvakrát hlbšie do minulosti.

Ostro sledované úrody
Satelitné údaje neslúžia len na získanie nových vedomostí o vesmíre, ale vylepšujú aj život na Zemi. Vesmírna technika a aplikácie sa používajú na riešenie problémov v zdravotníctve, klimatológii či v poľnohospodárstve.

Nové vydanie časopisu Quark nájdete v novinových stánkoch od 1. októbra 2020. Želáte si dostávať časopis každý mesiac priamo do svojej poštovej schránky? Objednajte si zvýhodnené predplatné: www.quark.sk/predplatne/

Zdroj: Quark

Copyright © 2008-2014 Centrum vedecko-technických informácií SR